• 2015-02-05

Na walentynki Szklana menażeria

Teatr Powszechny w Radomiu z okazji dnia zakochanych przygotował premierę. 14 lutego będzie można zobaczyć Szklaną menażerię w reż. Katarzyny Deszcz.

„Szklana menażeria”, reż. Katarzyna Deszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Szklana menażeria”, reż. Katarzyna Deszcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Świat zamknięty w zbiorze porcelanowych figurek. Kruchy i nierealny jak one… To świat-ucieczka, świat-ratunek. Przed nieudanym życiem, niespełnionymi nadziejami, kompleksami, poczuciem krzywdy, rzeczywistością, w której tak trudno się odnaleźć. To świat nieszczęśliwych ludzi, którzy zgotowali sobie rodzinne piekło. Świat skazany na trwanie, bez szans na ucieczkę.

To świat Laury, kalekiej dziewczyny wychowanej w rozbitej rodzinie, wrażliwej, sparaliżowanej przez nieśmiałość, która uniemożliwia jej normalne kontakty z ludźmi. To świat jej brata Toma, znudzonego rutyną pracy w fabryce, marzącego o karierze poety. To także świat ich matki Amandy, porzuconej przez męża, pogrążonej we wspomnieniach, rozpaczliwie samotnej kobiety, która z miłości terroryzuje najbliższych. Amanda marzy o lepszej przyszłości dla swoich dzieci, dlatego Tom, ciężko harujący na utrzymanie domu, powinien – według niej – awansować, Laura – znaleźć męża. Zwłaszcza zamęście córki staje się dla znerwicowanej matki prawdziwą obsesją. Wymusza w końcu na synu obietnicę, że ten pozna siostrę z odpowiednim mężczyzną. Tom zaprasza na kolację swojego kolegę z pracy… Czym zakończy się to spotkanie?

Szklana menażeria jest jednym z najpiękniejszych dramatów Williamsa. Wciągającym od pierwszej minuty. Subtelnym, wypełnionym poetycką wyobraźnią, ale niesłychanie przenikliwym. Miejscami wręcz brutalnym. Bez znieczulenia. Fascynująca, piekielnie mocna literatura.

Spektakl to wzruszająca opowieść o nierealnej tęsknocie za światem, w którym wszystko jest piękne i w którym spełniają się marzenia. Czy z krainy szklanych figurek uda się bohaterom odnaleźć drogę do realnego świata żywych ludzi?

Szklana menażeria
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Obsada: Danuta Dolecka, Maja Luksemberg-Łukowska (gościnnie), Antoni Paradowski (gościnnie), Michał Kitliński (gościnnie)
Premiera: 14 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 15 lutego, 20 i 21 marca 2015 roku
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Dodaj komentarz