Kama Jackowska i Agnieszka Zawisza w Nowym Miejscu

Od 4 lutego w warszawskiej galerii Nowe Miejsce można oglądać wystawę prac Kamy Jackowskiej i Agnieszki Zawiszy pt. Zderzenie.

Agnieszka Zawisza, „Stalker” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Zawisza, „Stalker” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Zderzenie konfrontuje prace Kamy Jackowskiej i Agnieszki Zawiszy. Z pozoru różne, operujące odmienną techniką, u Kamy Jackowskiej abstrakcyjne, u Agnieszki Zawiszy figuratywne stają się nieoczekiwanie wspólną pochwałą malarstwa.

Sugestywne, niezwykle malarskie grafiki Kamy Jackowskiej są próbą zmierzenia się z traumą wojny i holokaustu. Używając języka abstrakcji Kama przywołuje obraz świata osaczonych. Nierozpoznawalne destrukty niczym sylwetki rozbitych macew brutalnie przecinają powierzchnię. Twarda gama kolorystyczna i kontrasty wywołują drastyczne poruszenie. Irytują oko, drażnią wyobraźnię, a zarazem nie pozwalają oderwać wzroku.

Na przeciwległym biegunie znalazły się prace Agnieszki Zawiszy. Wibrujący kolor i światło buduje tu piękne, zmysłowe i tajemnicze obrazy.

Zwyczajne zdarzenia – przejażdżka kajakiem, wieczór nad brzegiem jeziora przemieniają się w znaki nastrojów, uzewnętrzniając skrywane tęsknoty. Plamy spływającego wąskimi smużkami pigmentu przez swe nasycenie i przejrzystość zawarły w sobie ciepło, światło i wilgoć. Widz kontempluje niewzruszoną harmonię przyrody, ale zarazem przeczuwa tajemnicę kryjącą się za ciemną sylwetką stalkera.

Kama Jackowska (1976), graficzka, specjalizuje się w technikach druku płaskiego, z naciskiem na eksperymentalny sitodruk. Kama jest absolwentką Wydziału Grafiki Warszawskiej ASP i Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej prace pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Kama na stałe współpracuje z Galerią Apteka Sztuki w Warszawie. Artystka obecnie mieszka i pracuje w Berlinie, gdzie korzysta z pracowni sitodruku BBK Bethanien.

Agnieszka Zawisza (1970) jest malarką , pracującą głównie w technice olejnej na płótnie. Studia na Wydziale Malarstwa Warszawskiej ASP ukończyła zdobywając wyróżnienie. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Współpracuje z Galerią Apteka Sztuki w Warszawie. Pracuje w Kamienicy Artystycznej Ta3 na warszawskiej Ochocie. Jest członkiem stowarzyszenia Front Sztuki.

Kurator: Katarzyna Haber

Kama Jackowska, Agnieszka Zawisza, Zderzenie
Wernisaż: 4 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Nowe Miejsce
Al. Jerozolimskie 51/2
Warszawa

Dodaj komentarz