• 2015-02-05

Ich tu nie ma, czyli rzecz o zagładzie polskich elit

Eksperymentalny Klub Dyskusyjny zaprasza na wieczór z historykiem XX wieku, prof. Janem Żarynem. Spotkanie Ich tu nie ma będzie dotyczyło zagłady polskich elit w czasie II Wojny Światowej i po niej oraz jej dalekosiężnych konsekwencji.

Spotkanie „Ich tu nie ma" (źródło: materiały prasowe)

Spotkanie „Ich tu nie ma" (źródło: materiały prasowe)

Bardziej konkretna wiedza o temacie spotkania, wychylająca poza ogólniki i suche fakty, wydaje się niezbędna dla świadomych Polaków i stanowi czynnik niezwykle motywujący do pracy nad sobą i zmieniania świata wokół nas. Uczestnicy spotkania poznają  fakty, o których nie wiedzą albo wiedzą zbyt mało. Wyniszczenie ziemiaństwa, odebranie własności, eksterminacja elit, prześladowanie Kościoła, emigracja powojenna, polski Londyn, zamordowanie Warszawy, odebranie Kresów – jak te wydarzenia wpływają wciąż na naszą rzeczywistość? Co odeszło bezpowrotnie wraz z nimi? Jakie praktyczne wnioski z tego wypływają dla nas dzisiaj?

Prof. Jan Żaryn jest redaktorem naczelnym tygodnika w Sieci oraz historykiem specjalizującym się w XX wieku. Po wystąpieniu gościa będzie czas na pytania, a także na podzielenie się refleksjami z lektur. Organizatorzy polecają czytanie, wydawanych po raz pierwszy, pamiętników ziemian, generałów, społeczników (m.in. Maria Sapieżyna, Matylda Sapieha, Maria Tarnowska, Karolina Lanckorońska, Mieczysław Jałowiecki, Adam Ronikier, Eustachy Sapieha, gen. Józef Haller, gen. Sosabowski, gen. Maczek, gen. Dowbor Muśnicki, książka o Jadwidze i Adamie Czartoryskich itd.).

Spotkanie z prof. Janem Żarynem Ich tu nie ma
12 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Księgarnia-kawiarnia Tarabuk
Eksperymentalny Klub Dyskusyjny
Warszawa

Dodaj komentarz