• 2015-02-04

Wystawa twórczości czeskiego legendy, Karela Zemana w Warszawie

od 4 lutego do 4 marca w warszawskim Kinie Iluzj0n odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Karela Zemana, czeskiego reżysera. 4 lutego o godz. 18.00, przed projekcją filmu Diabelski wynalazek, o kulisach filmowej twórczości Zemana i realizacji wystawy opowie Jakub Matějka – Dyrektor Muzeum Karela Zemana w Pradze.

„Vynález zkázy”, reż. Karel Zeman (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Vynález zkázy”, reż. Karel Zeman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentuje życie i twórczość wielkiego czeskiego reżysera od początków jego działalności – pierwszych animacji i filmów kukiełkowych z lat czterdziestych, po jego ostatnie dzieła z lat osiemdziesiątych. Multimedialna ekspozycja podzielona została na 5 części składających się z krótkich filmów: fragmentów dzieł Zemana, komentarzy samego twórcy i jego otoczenia.

Wśród wielu interesujących dzieł zrealizowanych przez reżysera, twórcy wystawy poświęcają dużo uwagi obrazowi Wyprawa w przeszłość, będącemu jednym z najciekawszych dziecięcych filmów przygodowych w historii światowej kinematografii.

Opowieść o czterech chłopcach przemierzających krainę dinozaurów, pozostaje dziełem prekursorskim dla późniejszych produkcji Stevena Spilberga i George’a Lucasa. Fantastyczne światy wykreowane przez Zemana, przez lata inspirowały kolejne pokolenia twórców, wśród których znalazł się m.in. Terry Gilliam – członek grupy Monty Pythona.

Wystawa multimedialna poświęcona twórczości Karela Zemana
Od 4 lutego do 4 marca 2015 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz