Pierwsza polska wystawa Ivana Marchuka w Warszawie

Od 18 lutego do 8 marca w galerii Kordegarda w Warszawie odbędzie się pierwsza w Polsce wystawa ukraińskiego artysty, Ivana Marchuka. Oficjalny wernisaż z udziałem samego artysty, Ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycia i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej odbędzie się 23 lutego.

Ivan Marchuk, „Spojrzenie w nieskończoność" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivan Marchuk, „Spojrzenie w nieskończoność" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. W roku 2007 brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata.

Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy.

Ivan Marchuk urodził się 12 maja 1939 roku na ukraińskiej wsi Moskaliwka w województwie Wołyńskim, które w tamtych czasach należało do Polski. Dzieciństwo ukształtowało w wyobraźni Ivana pojęcie o wsi jako raju, który to próbował odtworzyć potem w swoim malarstwie. Edukację odbył we Lwowskiej Szkole Artystycznej.

Już wówczas udało mu się oprzeć nawiązywaniu do panującego ówcześnie socjalistycznego realizmu i pozostać wiernemu sobie i globalnym ruchom artystycznym. Od zawsze cechowały go fenomenalna pracowitość i zaprzeczanie autorytetom.

Marchuk zaczął osiągać wyjątkowo hiperrealistyczne efekty w malarstwie dzięki wynalezionej przez niego technice nazwanej plątanizm, będącej własnym stylistycznym, strukturalnym i nowatorskim rozwiązaniem. Artysta odkrył ją w 1972 roku przebywając w Sednewi, malowniczym zakątku Czernihowa.

Tam na nowo spojrzał na czarujące piękno nagich drzew na tle niebieskiego nieba i zrozumiał, że żadna ze znanych mu technik nie jest zdolna przekazać w sposób naturalistyczny korony bezlistnego drzewa. Marchuk odtwarza fakturę gałęzi i pni, całe bogactwo natury z niezwykłą realnością, uzyskując fascynujące optycznie efekty.

Plątanizm balansuje na granicy malarstwa i rękodzieła poprzez ogromny stopień trudności wykonania i pracochłonność, która sprawia, że jest też prawie niemożliwy do powtórzenia.

Wystawa Ivana Marchuka
Od 18 lutego do 8 marca 2015 roku
Wernisaż 23 lutego 2015 roku
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz