Anatomia przestrzeni w oczach Jarosława Kozakiewicza

Od 31 stycznia do 7 marca  w warszawskiej Fundacji Profile odbędzie się wystawa Jarosława Kozakiewicza Anatomia przestrzeni.

„Anatomia przestrzeni”, Jarosław Kozakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Anatomia przestrzeni”, Jarosław Kozakiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anatomia przestrzeni Jarosława Kozakiewicza to laboratorium form, których geometria wywiedziona jest z anatomii ludzkiego ciała. Wielościenne, nieregularne bryły powstają poprzez połączenie liniami otworów ciała człowieka. Kreślone w przestrzeni linie proste wyznaczają krawędzie geometrycznych brył – modułów.

Każdy z modułów jest inny, tak jak każde ciało ma inną miarę wyrażającą się odmiennymi stosunkami liczbowymi. Bryły geometryczne wyprowadzane z proporcji ciała mają odniesienia w sięgającej antyku tradycji związków geometrii z ciałem.

U Kozakiewicza ikoniczna dla tej tradycji figura witruwiańska ulega przekształceniu; nie jest ona, jak w rysunku Leonarda, źródłem miary i proporcji. Artystę interesują jej relacje z otoczeniem, otwarcie ciała na przestrzeń, człowiek postrzegany nie jako wzorzec ale jako ciało w procesie, łączące się ze światem otworami odpowiedzialnymi za różne funkcje życiowe.

Jarosław Kozakiewicz (ur. 1961), rzeźbiarz i autor projektów architektonicznych. Studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w The Cooper Union for the Advancement Of Science and Art w Nowym Jorku. W swojej praktyce artystycznej odwołuje się do ekologii, genetyki, fizyki, astronomii i antycznych koncepcji kosmologicznych. Reprezentował Polskę na X Biennale Architektury w Wenecji w 2006 roku. Laureat wielu prestiżowych nagród.

Wystawa Jarosława Kozakiewicza Anatomia przestrzeni
Kurator: Bożena Czubak
Od 31 stycznia do 7 marca 2015 roku
Fundacja Profile w Warszawie

Dodaj komentarz