• 2015-02-04

Subiektywny przegląd filmów Francois Truffaut w Kinie Kika

Po 30 latach filmy Francoisa Truffaut trafiają do kin w Polsce. Z tej okazji Kino Kika w Krakowie organizuje w dniach 6–12 lutego subiektywny przegląd twórczości reżysera.

Subiektwyny przegląd filmów Francois Truffaut (źródło: materiały prasowe organizatora)

Subiektwyny przegląd filmów Francois Truffaut (źródło: materiały prasowe organizatora)

François Truffaut jest utożsamiany z wybuchem i rozkwitem francuskiej Nowej Fali, jednego z najważniejszych ruchów w historii kina, dzięki któremu zmieniono sposób myślenia o kinie. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej wpływowych reżyserów europejskich, twórcą kina autorskiego.

Szczegółowy plan:

6 lutego, godz. 19.00, 400 batów
Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiej nowej fali, pierwszy z pięcioczęściowego cyklu film z tym samym, młodym bohaterem. Akcja rozgrywa się w Paryżu. Trzynastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud) nie znajduje zrozumienia u rodziców – słabowitego ojca interesującego się tylko samochodami oraz matki nie poświęcającej mu uwagi. W szkole także nie czuje się dobrze, a jego życie, pozbawione zasad, powoduje konflikty z dorosłymi. Marzeniem chłopca jest ucieczka nad morze. W tym celu, wraz z jedynym przyjacielem, kradnie maszynę do pisania, lecz jego czyn zostaje odkryty.

7 lutego, godz. 21.15, Strzelajcie do pianisty!
Doświadczony przez życie pianista Charlie zostaje zatrudniony w podrzędnym barze. Wkrótce wraz z zaprzyjaźnioną kelnerką popada w konflikt z właścicielem lokalu oraz bezlitosnymi gangsterami.

8 lutego, godz. 19.00, Jules i Jim
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz – to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poślubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół…

9 lutego, godz. 19.00, Skradzione pocałunki
W jednym ze swoich najsłynniejszych filmów, Francois Truffaut kontynuuje historię Antoine Doinela, swojego alter ego (pierwszym z serii był obraz 400 batów). Po wyrzuceniu z wojska, Antoine błąka się po Paryżu w poszukiwaniu odpowiedniego zajęcia i prawdziwej miłości. Kolejne miejsca pracy i rozdarcie między uczuciem do panienki z dobrego domu i do pięknej żony szefa prowokują ciąg zabawnych epizodów, ilustrujących żmudny proces dorastania bohatera.

10 lutego, godz. 21.15, Dzikie dziecko
Czarno-biały film, który przyniósł François Truffautowi niespodziewany sukces, trzyma się autentycznej relacji lekarza Jeana Itarda, który w 1789 roku w lasach środkowej Francji znalazł zdziczałego chłopca, wziął go do siebie i wbrew sceptycyzmowi swych kolegów wychował go na człowieka
François Truffaut wyraża w tym filmie przekonanie, że człowiek staje się człowiekiem dopiero przez kontakt ze społeczeństwem, przez pociąg i miłość do ludzi.

11 lutego, godz. 19.00, Mężczyzna, który kochał kobiety
Ironiczna komedia opowiadająca o mężczyźnie, którego obsesją są kobiety, a zwłaszcza ich nogi, została przez krytykę przyjęta z zachwytem. Historia zaczyna się na pogrzebie Betranda Moranesa, na który przyszły wyłącznie kobiety. Z perspektywy dołu wykopanego dla złożenia trumny kamera obserwuje ich nogi tak, jak przez całe życie czynił to wzrok zmarłego. Zmarł on z powodu wielkiej namiętności, będąc z pozoru tylko wesołym Don Juanem, ale nie znalazłszy właściwie wielkiej miłości. A jedyna kobieta, którą naprawdę kochał, porzuciła go…

12 lutego, godz. 19.00, Ostatnie metro
Aktorka Marion Steiner przejęła od swego męża, Lucasa, kierownictwo teatru na Montmartrze. Powszechnie sądzi się, że ten niemiecki Żyd przebywa na emigracji w Ameryce Południowej, lecz w rzeczywistości ukrywa się w piwnicach teatru i daje żonie wskazówki co do realizacji nowego przedstawienia. Do tej inscenizacji zostaje zaangażowany młody aktor, Bernard Granger, który zakochuje się w Marion…

Subiektywny przegląd filmów Francoisa Truffaut
6–12 lutego 2015 roku
Kino Kika w Krakowie

Dodaj komentarz