• 2015-02-04

Japońska wiosna w Gdańsku

4 lutego w Gdańskim Archipelagu Kultury zaprezentowany zostanie film dokumentalny Romana Dobrzyńskiego Japońska wiosna, Oomoto, po którym odbędzie się spotkanie z autorem.

Roman Dobrzyński, „Japana Printempo, Oomoto" (źródło: materiały prasowe)

Roman Dobrzyński, „Japana Printempo, Oomoto" (źródło: materiały prasowe)

Film Japońska Wiosna (Japana Printempo) powstał w czasie trzymiesięcznego pobytu Romana Dobrzyńskiego w Japonii w Ośrodku Oomoto – rdzennie japońskiego ruchu kulturalno-religijnego, opartego na prastarej religii animistycznej, zwanej szintoizmem. Niezwykle ciekawy film opowiada o codziennym życiu wyznawców tej religii, ich zwyczajach oraz wkładzie w rozwój kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Roman Dobrzyński jest absolwentem Wydziału Prawa oraz Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarska rozpoczął w 1965 roku. Wkrótce opublikował książkę Hiszpania z Elementarza – pierwszy po wojnie zbiór reportaży o Hiszpanii oparty na własnych obserwacjach. Dwumiesięczną podróż do Hiszpanii odbył na polskim skuterze marki Osa. Problematyka iberyjska a następnie latynoamerykańska stała się głównym przedmiotem jego twórczości. Opublikował osiem książek z tego zakresu tematycznego. W 1987 roku otrzymał prestiżową nagrodę Srebrny Globus za książkę Portugalia. W 1980 roku został uznany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za najlepszego publicystę w zakresie problematyki międzynarodowej.

Od 1973 roku stale związany z I programem telewizji Polskiej. Był wielokrotnie wędrownym korespondentem TVP, najczęściej w Ameryce Łacińskiej. Zrealizował około 200 filmów dokumentalnych i reportaży filmowych, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, jak rewolucja w Portugalii; wojny domowe w Nikaragui, Salwadorze i Gwatemali; upadek dyktatur w Hiszpanii, Chile, Brazylii. Po 1989 roku skierował uwagę na kraje Europy środkowo-wschodniej. W 1990 był kilkakrotnie w Rumunii, następnie w Estonii, na Litwie, Białorusi i Ukrainie, skąd ukazywał również sytuację ludności polskiej.

Roman Dobrzyński jest wybitnym esperantystą i poliglotą, zwraca uwagę na problem językowy w świecie oraz na Esperanto jako doskonały środek porozumienia międzynarodowego. Jako propagator Esperanta podkreśla polski rodowód tego wynalazku. Roman był organizatorem Światowego Kongresu Esperanta w Warszawie (1987) zorganizowanego w setną rocznicę narodzin języka międzynarodowego. Był to największy kongres w historii ruchu esperanckiego, zgromadził 6 tysięcy osób z 64 krajów.

Esperanto jest drugim, obok polskiego, językiem twórczości Romana Dobrzyńskiego. Opublikował setki artykułów w prasie esperanckiej i zrealizował kilkadziesiąt filmów z komentarzami w języku międzynarodowym. Za film Japana Printempo (Japońska Wiosna) o ruchu kulturowym Oomoto otrzymał w Kopenhadze w 2011 roku I nagrodę na Konkursie Sztuk Pięknych Światowego Związku Esperanta. Na ten sam temat opublikował w 2013 roku książkę Rakontoj el Oomoto (Opowieści z Oomoto).

Największy rozgłos przyniosła mu książka, którą zadebiutował w literaturze esperanckiej. Jest to La Zamenhof-strato (Ulica Zamenhofa), napisana w formie wywiadu z prof. Ludwikiem Zaleskim-Zamenhofem, wnukiem twórcy Esperanta, światowej sławy inżynierem, budowniczym unikatowych obiektów na lądzie i morzu. Książka opowiada o twórcy języka międzynarodowego oraz o tragicznych losach wojennych rodziny Zamenhofów; wydana na Litwie w 2003 roku w języku międzynarodowym stała się podstawą przekładów na kilkanaście języków. Ukazało się już 14 wersji językowych.

Pokaz filmu i spotkanie z Romanem Dobrzyńskim
Japana Printempo, Oomoto
4 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Plama Gdański Archipelag Kultury

Dodaj komentarz