Piotr Ambroziak w przestrzeniach pozaziemskich

Od 5 marca w warszawskiej Galerii Apteka Sztuki będzie można oglądać wystawę prac Piotra Ambroziaka pt. Anioły i kosmici.

Piotr Ambroziak, „Czy kosmici mogą być zbawieni?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Ambroziak, „Czy kosmici mogą być zbawieni?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Piotra Ambroziaka to wielopłaszczyznowa podróż poprzez pokłady ludzkiej podświadomości, świat archetypicznych symboli i wyobrażeń, pragnień i obaw. Wędrówka poprzez obszar uwarunkowań kulturowych prowadząca ku jaźni i praźródłom, ku temu co w człowieku od wieków niezmienne i pierwotne. Wystawa Aniołowie i kosmici jest rodzajem peregrynacji połączonej z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o rolę człowieka we wszechświecie, o jego wolną wolę, o zdanie na siły wyższe, o istnienie tej Najwyższej.

Katarzyna Haber, kurator wystawy

Dla współczesnej cywilizacji mieszkańcy kosmosu to przeobrażone mityczne siły, religia obleczona w szaty nowoczesności, cywilizacyjna legenda.

Fascynacja artysty przestrzeniami pozaziemskimi, nie ma nic wspólnego z zainteresowaniami cybernetyką, czy nową technologią. Dla Piotra Ambroziaka kosmos to pierwotna energia, współcześni obcy zrodzeni są z archetypów mitów i podań. Pramatka i Ojciec, Adam i Ewa przybierają postaci niczym z prymitywnych kultur, ale czemu nie uznać ich za przybyszów z kosmosu. Nowe idee rodzą się w oparciu o to co znane, są swoistego rodzaju kalejdoskopem doświadczeń i wyobrażeń, które przez wieki towarzyszyły człowiekowi. Pomieszane zmieniają konstelacje tworząc nowe wzory.

Autor pracy: Piotr Ambroziak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Piotr Ambroziak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Ambroziak (ur. 1971) studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1996 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Bartczaka (aneks z fotografii u prof. Ireneusza Pierzgalskiego). Uczeń prof. Juliusza Narzyńskiego w pracowni malarstwa. Jest przede wszystkim autorem obrazów i obiektów, ale wypowiada się w różnych dziedzinach sztuki, często zacierając między nimi granice. Uczestnik wielu stowarzyszeń artystycznych (Kultura Aktywna, Młodzi Sztuką, Otwarta Wystawa). W 1995 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Kurator wystawy: Katarzyna Haber

Piotr Ambroziak, Anioły i kosmici
Wernisaż: 5 marca 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 3 kwietnia 2015 roku
Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz