Litewskim szlakiem Witkiewiczów

6 lutego w Muzeum Stylu Zakopiańskiego odbędzie się inauguracja roku Witkiewiczów w Muzeum Tatrzańskim oraz otwarcie wystawy Litewskim szlakiem Witkiewiczów.

Stanisław Ignacy Witkiewicz w Syłgudyszkach, ok. 1900–1901, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego (źródło: materiały prasowe)

Stanisław Ignacy Witkiewicz w Syłgudyszkach, ok. 1900–1901, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Tatrzańskie inauguruje obchody Roku Witkiewiczów, świętowanego z okazji 100lecia śmierci Stanisława Witkiewicza ojca i 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Rozpoczyna je wystawa poświęcona rodzinie obu wybitnych twórców, przede wszystkim zaś miejscom, z których ona się wywodzi. Szlakiem Witkiewiczów po współczesnej Litwie prowadzą zwiedzających fotografie i teksty Jana Skłodowskiego – doktora nauk humanistycznych, fotografika, pisarza, podróżnika i badacza Kresów:

Najbardziej znanym dziś przedstawicielem tej wywodzącej się z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego rodziny jest Stanisław Ignacy, znany jako Witkacy – malarz, fotografik, dramaturg, filozof. Znany jest też jego ojciec Stanisław – także malarz, teoretyk sztuki, literat, wreszcie architekt – twórca stylu zakopiańskiego zwanego od jego nazwiska witkiewiczowskim.

W ich cieniu pozostają inni, również wybitni Witkiewiczowie – Jan Prosper (stryj Stanisława), zwany w rodzinnym przekazie Konradem Wallenrodem lub Batyrem, członek tajnego związku Czarnych Braci w gimnazjum w Krożach na Żmudzi, znawca języków i zwyczajów ludów Azji Środkowej, podróżnik, dyplomata, awanturnik w znaczeniu człowieka, którego życie było pasmem tajemniczych przygód i niezwykłych brawurowych wyczynów, a także Jan o pseudonimie Koszczyc (bratanek Stanisława), wybitny architekt. I choć wszyscy oni swe bogate w osiągnięcia żywoty pędzili poza ziemiami litewskimi, kraina ich przodków, dzieciństwa, młodości i odwiedzin w późniejszych latach wywarła znaczący wpływ na formowanie się ich osobowości i wrażliwości twórczych.

Udajmy się tedy do dzisiejszej Litwy, do miejsc związanych niegdyś z tą rodziną – dawne dwory i towarzyszące im krajobrazy pozwolą choć w części odtworzyć klimaty, które ukształtowały jej przedstawicieli i sensy ich życia. Pamiętajmy też, że opuszczenie rodzinnej Żmudzi nie oznaczało dla nich zerwania więzi z Ojczyzną –Kongresówka czy Podhale, mimo znacznych odległości od krainy przodków, były przecież ziemiami dawnej Rzeczypospolitej, która mimo rozbiorów trwała w powszechnej świadomości przez cały wiek XIX.

(Jan Skłodowski)

Wystawa zorganizowana przy współpracy z Urzędem Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego. Partnerem wystawy jest Instytut Polski w Wilnie.

Inauguracja roku Witkiwiczów w Muzeum Tatrzańskim
6 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa Litewskim szlakiem Witkiewiczów
Od 7 lutego do 26 kwietnia 2015 roku
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Zakopane

Dodaj komentarz