Nagrody Magazynu Literackiego Książki przyznane

3 lutego już po raz trzynasty miesięcznik Magazyn Literacki Książki przyznał nagrody w kategoriach Książki Roku 2014, Wydawca Roku, Wydarzenie Roku i Człowiek Roku.

Książki Roku, „Magazyn Literacki Książki" (źródło: materiały prasowe)

Książki Roku, „Magazyn Literacki Książki" (źródło: materiały prasowe)

Nagrody główne w kategorii Książki Roku przypadły wydawcom następujących książek:

  • Wydawnictwo Biały Kruk za Dzieje Polski. Tom I do 1202 Andrzeja Nowaka
  • Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za Śpiewaj ogrody Pawła Huelle
  • Dom Wydawniczy Rebis za Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy Miguela de Cervantesa w tłum. Wojciecha Charchalisa
  • Wydawnictwo Media Rodzina za Dzienniki 1825–1875 Hansa Christiana Andersena w tłum. Bogusławy Sochańskiej
  • Wydawnictwo Sonia Draga za Oriana Fallaci. Portret kobiety Cristiny de Stefano w tłum. Aliny Pawłowskiej-Zampino

Tytuł Wydawca Roku 2014 otrzymało Wydawnictwo Prószyński Media za kreowanie rynkowych mód i aktywność w zakresie promocji czytelnictwa. Otrzymując tytuł Wydawcy Roku Prószyński Media dołącza do wcześniejszych znakomitych laureatów. W poprzednich latach tytuł ten przyznano: Burda Książki (2013), Wydawnictwu Sonia Draga (2012), Wydawnictwu Arkady (2011), Wydawnictwu Zysk i S-ka (2010), Domowi Wydawniczemu Rebis (2009), Wydawnictwu Literackiemu (2008), Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym (2007), Wydawnictwu Naukowemu PWN i Grupie Wydawniczej PWN (2006) oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak (2005).

Nagrodę za Wydarzenie Roku redakcja przyznała Wydawnictwu Arkady za albumową serię Skarby Sztuki, prezentującą arcydzieła polskich muzeów narodowych.

Wśród wielu wydarzeń, jakie miały miejsce w ubiegłym roku w sferze książkowej, zwróciliśmy uwagę na wydawnictwo, które znacząco wykracza poza obszar ścisłego rynku książki, bo swym zasięgiem wpisuje się w najszerzej rozumianą kulturę i to zarówno krajową, jak i światową. Dlatego publikację cyklu Skarby Sztuki traktujemy nie tylko jako wydarzenie edytorskie, ale przede wszystkim jako wybitne osiągnięcie kulturowe.

Piotr Dobrołęcki, Magazyn Literacki Książki

W tym roku redakcja przyznała również Nagrodę Człowiek Roku 2014. Otrzymuje ją Tadeusz Zysk za niezwykłe połączenie wydawniczego instynktu i odwagi w realizacji własnych przekonań.

Nagrody misięcznika Magazyn Literacki Książki
3 lutego 2015 roku
Biblioteka Narodowa w Warszawie

1 komentarz do artykułu “Nagrody Magazynu Literackiego Książki przyznane”

  1. Irina

    Co za wstyd z tym Prószyńskim.

    Nagroda roku. Wydawca, który okrada pracowników, wyrzucając na śmieciówki i pozbawiając odpraw ludzi z 15 letnim stażem. Firma, w której mobbing i dyskryminacja jest sprawą nagminną, stale stosowaną przez szefa. Taka Firma dostaje nagrodę roku. Za książki, które robi na poziomie brukowców na najtańszym papierze z okropnymi okładkami. Albo z waszą nagroda jest coś nie tak, albo z tym rokiem – musi być wyjątkowo paskudny. Wszyscy są już tak zmęczeni takimi kupionymi pseudonagrodami. Na stronie Prószyńskiego nawet nie można tego skomentować. To bardzo smutne jest.

Dodaj komentarz