• 2015-02-04

Teatr Barakah otwiera Hotel Kijów

7 lutego w Teatrze Barakah w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Hotel Kijów w reż. Judyty Berłowskiej. Przedstawienie będzie jeszcze grane 8 lutego.

„Hotel Kijów”, reż. Judyta Berłowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hotel Kijów”, reż. Judyta Berłowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Protestsong to tekst, który powstał w ramach zajęć z dramaturgii z prof. Olgą Katafiasz. Tekst jest kompilacją fragmentów współczesnych ukraińskich powieści i esejów (Moscoviady i Diabeł tkwi w serze J. Andruchowycza, Niezwykłych i Z tego można by zrobić kilka opowieści T. Prochaśki, Depeche Mode S. Żadana oraz Siomgi S. Andruchowycz). Wątki z powieści zaadaptowano w historię o ukraińskich twórcach, którzy zaproszeni do hotelu – domu pracy twórczej w podziemiach Kijowa przez tajemniczego mecenasa, muszą zmierzyć się z tym, co oznacza wolność i potrzeba tworzenia. W podziemnym hotelu są bezpieczni, oddzieleni od tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie (sytuacja zaczyna się zimą, w okolicach wydarzeń na Majdanie). Jednak to bezpieczne schronienie może oznaczać pułapkę – próbę przejęcia kontroli nad ich twórczością. Jest to zarówno wypowiedź na temat tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jak i uniwersalna opowieść o konieczności wypowiadania własnej opinii niezależnie od warunków.

Na początku października, w ramach egzaminu z dramaturgii odbyło się w Teatrze Barakah czytanie tekstu Protestsong. Dzięki temu okazało się, że jest to bardzo dobry materiał na spektakl. Na Forum Młodej Reżyserii Judyta Berłowska otrzymała główną nagrodę za spektakl Bez ojcowizny, dzięki czemu zespół mógł rozpocząć pracę nad spektaklem w Teatrze Barakah. Projekt cieszy się dużym wsparciem ukraińskich autorów, tłumaczy oraz pedagogów PWST Kraków.

Hotel Kijów
Reżyseria: Judyta Berłowska
Obsada: Aga Bielecka, Katarzyna Osipuk, Mateusz Trembaczowski, Mateusz Mirek, Karol Kossakowski, Mateusz Kwiecień
Prapremiera: 7 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Kolejne spektakle: 8 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Barakah
Kraków

Dodaj komentarz