Eva Illouz o fenomenie Pięćdziesięciu twarzy Greya

Światowy bestseller Pięćdziesiąt twarzy Greya przeczytały miliony kobiet. O tym fenomenie pisze izraelska socjolożka Eva Illouz w książce Hardkorowy romans, która ukazała się 2 lutego w Wydawnictwie PWN.

Eva Illouz, „Hardkorowy romans" (źródło: materiały prasowe)

Eva Illouz, „Hardkorowy romans" (źródło: materiały prasowe)

Pięćdziesiąt twarzy Greya stało się światowym bestsellerem – miliony sprzedanych na całym świecie egzemplarzy świadczą o tym, że mamy tu do czynienia nie tylko ze świetnym marketingiem, ale przede wszystkim z trendem kulturowym na ogromną skalę. Socjolożka Eva Illouz, od lat badająca emocje w świecie kapitalizmu, zastanawia się, w jaki sposób książka, której daleko do dobrej literatury, mogła rozpalić serca tak wielu czytelników w różnych zakątkach globu. Na jaką potrzebę odpowiada przedstawiony w niej romans? Czy to możliwe, że bohaterka powieści o sadomasochistycznym związku jest ucieleśnieniem nowoczesnej feministki? Czy książka E.L. James jest zapowiedzią zmiany kulturowej, której dotąd nie byliśmy świadomi? I najważniejsze: jak to wszystko jest możliwe w zwykłym czytadle dla kur domowych?

Przeprowadzona przez Illouz analiza to odpowiedź na głosy zafascynowanych, oburzonych i zaniepokojonych fenomenem Pięćdziesięciu twarzy Greya. Autorka od nowej strony przedstawia relacje między literaturą a społeczeństwem. Jedno jest pewne: Hardkorowy romans zaskakuje – niekiedy bardziej niż powieścidło, o którego fenomenie traktuje.

Eva Illouz to izraelska socjolożka, profesor na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, jedna z najważniejszych postaci współczesnej socjologii, której książki zostały już przetłumaczone na kilkanaście języków. Illouz w swojej pracy zajmuje się przemianami relacji międzyludzkich, związków oraz emocji pod wpływem kapitalizmu. Analizuje współczesną kulturę terapeutyczną za pomocą badania poradników i programów telewizyjnych. Uważnie śledzi zmiany kulturowe w zakresie emocji i opracowuje je teoretycznie.

Eva Illouz, Hardkorowy romans
Premiera: 2 lutego 2015 roku
Dom Wydawniczy PWN

Dodaj komentarz