• 2015-02-03

Wielka wojna i wielka miłość według Russella Crowe’a

13 marca na polskie ekrany wchodzi najnowsza produkcja Russella Crowe’a Źródło nadziei. Film nie pokazuje faktów historycznych, tylko historie jednego człowieka, któremu wojna odebrała wszystko.

„Źródło nadziei”, reż. Russell Crowe (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Źródło nadziei”, reż. Russell Crowe (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

 

Bitwa pod Gallipoli trwała kilka miesięcy – od 25 kwietnia 1915 roku do 9 stycznia 1916 roku. Jest uznawana za jedną z najkrwawszych i najdłuższych bitew I wojny światowej. Zakończyła się druzgocąca klęską wojsk alianckich.

100 lat później stała się inspiracją filmu Russella Crowe’a, debiutującego jako reżyser. W cieniu bitwy osadził intymną opowieść o poszukiwaniu zaginionych synów.

Bitwa o Gallipoli oraz wszystkie jej następstwa dość często były podstawą australijskich (a także międzynarodowych) produkcji filmowych. Co więcej, w kilka zaledwie tygodni po desancie wojsk ententy, w pierwszych miesiącach 1915 roku, australijskie firmy produkcyjne zorganizowały aż dwie skomplikowane rekonstrukcje tego wydarzenia.

Potrzeba było jednak wielu lat, by w Australii powstał pełnowymiarowy film pełnometrażowy o legendarnych wojskach ANZAC (żołnierzy australijskich i nowozelandzkich), który na dodatek nie skupiałby się wyłącznie na mitotwórczym charakterze samej bitwy i związanych z nią wydarzeń.

Źródło nadziei skupia się na intymnej historii jednego człowieka poszukującego swych zaginionych synów. Wyprawa głównego bohatera do Turcji staje się jedynie punktem wyjścia dla uniwersalnej opowieści o tym, co znaczy być człowiekiem – choć bitwa o Gallipoli oraz jej następstwa są integralnymi elementami filmowej fabuły, Źródło nadziei daje głos obu stronom tego konfliktu oraz zapewnia szersze spojrzenie na całe wydarzenie oraz samą naturę wojny.

Film rozpoczyna zresztą pokazując nie żołnierzy należących do ANZAC, lecz siły tureckie, które podobnie jak było to w wojskach alianckich składały się zarówno z weteranów potrafiących opanować swój strach, jak i przerażonych chłopców, którzy wiedzieli, że już nigdy mogą nie powrócić do rodzinnych domów. Bitwa o Gallipoli stała się ogromną traumą, której tak naprawdę nie udało się złagodzić aż do dziś.

Źródło nadziei
Reżyseria: Russell Crowe
Obsada: Russell Crowe, Olga Kurylenko
Dystrybucja: Monolith Films
Od 13 marca 2015 roku

Dodaj komentarz