• 2015-02-03

Syberia carów. O zesłaniach i polskiej obecności na Wschodzie

W siedemdziesiątą piątą rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Wschód Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich, które odbędzie się 10 lutego o godzinie 17.00.

„Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Od kiedy Polacy trafiali na Syberię? Jaki wnieśli wkład w jej poznanie i co pozostawili po sobie? Jakie były losy zesłańców z XVIII wieku, a także tych z lat 1940–41? Te i wiele innych pytań stawia najnowsza wystawa Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich.

Trudno jest poruszyć wszystkie wątki kontaktów polsko-syberyjskich z tak rozległego okresu – mówi Bogusław Kosel, kurator wystawy. – Chcemy pokazać, że trwające od XVI wieku kontakty Polaków z Syberią nie zawsze naznaczone były krwią i piętnem zesłania. Była to też historia odkrywców, przedsiębiorców i rzeszy prostych ludzi, którzy szukali na Syberii szansy na lepsze życie.

Punktem wyjściowym najnowszej wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku jest przekaz, według którego jeńcy polscy wzięci do niewoli rosyjskiej w trakcie wojen północnych Stefana Batorego uczestniczyli w 1581 roku w słynnej wyprawie atamana Jermaka Timofiejewicza na drugą stronę Uralu. Kozakom udało się wówczas opanować przejściowo kilka osad w dorzeczu Obu i Irtyszu, za co Jermak został nagrodzony przez cara Iwana IV. Tworząc wystawę, nie pominięto też wątków tragicznych, tak głęboko tkwiących w polskiej tradycji. Od końca XVIII wieku Syberia staje się miejscem zesłań przeciwników politycznych caratu. To w tym okresie mieszkańcy Rzeczpospolitej zetknęli się z terminem katorga. Do tej historii odwołuje się część scenografii pokazującej wnętrze syberyjskiej kopalni.

Wystawa Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich pokazuje też wątki związane z polską obecnością na Wschodzie w XIX wieku i na początku XX. Wtedy to na Syberię trafiają dziesiątki tysięcy osób z ziem polskich, nie tylko zesłańców, lecz także przedstawicieli różnych zawodów, którzy pragnęli robić tam karierę. Jaki mieli wpływ na rozwój gospodarki, kultury czy cywilizacji syberyjskiej?

Syberia carów. 400 lat kontaktów polsko-syberyjskich
Otwarcie: 10 lutego 2015 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do maja 2015 roku
Muzeum Wojska w Białymstoku

Dodaj komentarz