• 2015-02-03

Polskie gówno w Lublinie

5 lutego o godz. 19.00 w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędzie się premiera filmu Polskie gówno reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Po seansie jest zaplanowane spotkanie z twórcami filmu.

Plakat „Polskie gówno”, reż. Tymon Tymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Polskie gówno”, reż. Tymon Tymański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przed nami lubelska premiera filmu, który zanim jeszcze ujrzał światło dzienne, stał się legendą. Wszystko za sprawą bezkompromisowej idei głównego twórcy – Tymona Tymańskiego oraz czasu oczekiwania na premierę obrazu.

Liczne poprawki scenariusza, zdjęcia, montaż, udźwiękowienie i cały etap postprodukcji trwały przeszło siedem lat, dlatego Polskie gówno może śmiało startować w konkursie na najdłużej kręcony film. Na szczęście efekt jest niebywały, a reakcje widowni, która widziała przedpremierowo film na festiwalach w Gdyni i Warszawie pozwalają sądzić, że Polskie gówno  ma szansę dołączyć do wąskiego grona dzieł kultowych.

Czynników składających się na sukces filmu jest wiele. Przede wszystkim jest to zabawny, często autoironiczny portret polskich artystów niezależnych i ich walki o zachowanie godności  oraz szacunku do sztuki w zderzeniu z komercyjnym, bezrefleksyjnym szołbizem.

Dużym atutem jest też obsadzenie w rolach głównych i epizodycznych całej plejady postaci świata kultury (m. in. Grzegorza Halamy, Roberta Brylewskiego, Leszka Możdżera, Czesława Mozila). Towarzyszący im  zawodowi aktorzy (Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Marian Dziędziel czy Arkadiusz Jakubik)  potwierdzają swoją klasę i pokazują, iż mogą wyjść poza klasyczne dla nich emploi.

Nie do przecenienia jest oczywiście szczerość, zaangażowanie i serce samego Tymona, który nie szczędząc zdrowia i środków, doprowadził ten karkołomny projekt do szczęśliwego finału. I na koniec rzecz najważniejsza: film oczywiście bawi (niektóre sceny są wręcz komiczne), cieszy ucho świetną ścieżką muzyczną, zaskakuje formą. Spod tego wszystkiego przebija jednak  uniwersalna prawda o tym, co w życiu wartościowe i istotne. Wyłania się też obraz ostatnich 35 lat z życia ludzi tworzących oddolną kulturę w czasach PRL i postPRLowskich.

Polskie gówno
Reżyseria: Grzegorz Jankowski
Scenariusz: Tymon Tymański
Obsada: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Grzegorz Halama, Sonia Bohosiewicz, Jan Peszek, Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik
5 lutego 2015 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz