Dziesięć spojrzeń na Chopina

5 lutego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się drugi koncert cyklu Dziesięć spojrzeń na Chopina. Tym razem będzie on poświęcony literackim inspiracjom Chopina i literaturze Chopinem inspirowanej.

„Dziesięć spojrzeń na Chopina", fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe)

„Dziesięć spojrzeń na Chopina", fot. Anita Kot (źródło: materiały prasowe)

Dziesięć spojrzeń na Chopina to unikatowy projekt, prezentujący twórczość największego polskiego kompozytora w nowy, nieoczywisty sposób, skierowany szczególnie do tych, którzy sądzą, że o Chopinie wiedzą już wszystko. Kolejny wieczór 5 lutego poświęcony będzie literackim inspiracjom Chopina. Na drugim koncercie cyklu, 5 lutego widzowie usłyszą dwie ballady Chopina w wykonaniu Łukasza Krupińskiego. W kontekście instrumentalnych ballad Chopina wykonane zostaną również dwie wokalne ballady Stanisława Moniuszki do słów Adama Mickiewicza w wykonaniu pianistki Jolanty Pawlik i mezzosopranu Elwiry Janasik. Prelekcję pt. Chopin i Norwid, dźwięki i cisza. O przyjaźni, której nie było wygłosi dr hab. Rafał Augustyn – kompozytor, krytyk muzyczny i polonista.

Projekt Dziesięć spojrzeń na Chopina to cykl koncertów, którym towarzyszyć będą wykłady poświęcone w rozmaitych kontekstach życiu i twórczości Chopina, wygłaszane przez specjalistów z różnych dziedzin. Każdy z comiesięcznych wieczorów, organizowanych w Mazowieckim Instytucie Kultury, będzie poświęcony odrębnemu zagadnieniu. Odkryte zostaną malarskie i literackie inspiracje Chopina, a także przedstawiona będzie jego sylwetka jako wspaniałego pedagoga, wytrawnego improwizatora, wrażliwego autora listów. Widzowie przeniosą się również do Królestwa Kongresowego by poznać Warszawę czasów Chopina. Będzie to szansa do wysłuchania interpretacji utworów Chopina na instrumentach z epoki. Twórczość kompozytora prezentować będą uznani pianiści, ale także młodzi wykonawcy, przygotowujący się do kolejnego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.

Dziesięć spojrzeń na Chopina
5 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz