Danse. Nowe wyobrażenia o śmierci

Od 26 stycznia do 4 marca w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław odbędzie się wystawa Elżbiety Janczak-Wałaszek i Krzysztofa Wałaszka Danse. Finisaż odbędzie się 28 lutego o godz. 11.00.

„Czaszka chichuahua" autorstwa Elzbiety Janczak Walaszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czaszka chichuahua" autorstwa Elzbiety Janczak Walaszek (źródło: materiały prasowe organizatora)

W przestrzeni galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław stopniowo narastać będzie kopiec z małych, ceramicznych, psich czaszek. Wrocławska artystka Elżbieta Janczak-Wałaszek w ciągłym ruchu pomiędzy pracownią a galerią stopniowo będzie powiększać ten usypany kurhan, tworząc jednocześnie dialog z malarstwem Krzysztofa Wałaszka.

Śmierć w naszej kulturze jest złym duchem, tabu. Nieco inaczej widzą to Meksykanie, dla których Dia de los Muertos to moment radosnej zabawy. Ich wiara w życie pozagrobowe oddala smutek – zmarli nadal egzystują w duchowym świecie, a ich dusze można przywołać do wspólnej uczty podczas meksykańskiego Dnia Zmarłych.

Inspirując się ich tradycją i wyjątkowym podejściem do tematu śmierci, para wrocławskich artystów – Elżbieta Janczak-Wałaszek i Krzysztof Wałaszek próbują przekroczyć smutek polskiego memento mori, tworząc metafizyczny dansing, podwójny w swojej artystycznej formie: ceramicznej i malarskiej.

Wrocławska artystka przedstawi niewielki kopiec z ceramicznych czaszek psów, różnych ras, kształtów i rozmiarów. Aż do oficjalnego finisażu pod koniec lutego Wałaszek stopniowo będzie donosić kolejne eksponaty. Z jednej strony można w nich zobaczyć symboliczne koraliki na liczydle czasu, z drugiej – ukażą jej fascynacje odmiennymi spojrzeniami na śmierć.

Ten zwierzęcy motyw jest również przewrotną kontynuacją tematu psów, rozpoznawalnych rzeźb, które artystka przedstawiała m.in. na wystawie Qui pro quo, realizowanej także w galerii Szkło i Ceramika w 2007 roku.

Wystawę Danse uzupełniają prace Krzysztofa Wałaszka, które odżegnują się od powagi i igrają w humorystyczny sposób z tematem śmierci. Będzie to bez wątpienia dobre preludium do indywidualnej wystawy Wałaszka, która pod koniec marca zostanie otwarta w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Elżbieta Janczak-Wałaszek. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1989 roku na Wydziale Szkła i Ceramiki w Pracowni profesor Ireny Lipskiej-Zworskiej. Zajmuje się projektowaniem ceramiki, instalacją i rzeźbą.

Krzysztof Wałaszek. Dyplom na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu w 1989 roku. Pracownik dydaktyczny tej uczelni od 1989 roku. Również od tegoroku prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Miłośnik sztuk wszelkich, prowokator.

Danse
Od 26 stycznia do 4 marca 2015 roku
Galeria Szkło i Ceramika BWA we Wrocławiu

Dodaj komentarz