Philip Roth z elegią na cześć obietnic dwudziestego stulecia

19 lutego Wydawnictwo Literackie opublikuje powieść Philipa Rotha Amerykańska sielanka – drugą po Kompleksie Portnoya książkę tego pisarza, ukazującą się w nowym opracowaniu i w zmienionej, ujednoliconej szacie graficznej.

Philip Roth „Amerykańska sielanka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Philip Roth „Amerykańska sielanka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Gdy dwudziesty wiek zmierzał ku niejednoznacznemu końcowi, Philip Roth podarował nam książkę wielką. Elegię na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza.

Bohaterem Amerykańskiej sielanki jest Swede Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu.

Oto ukochana córka Swede’a, Merry, wyrosła z kochającej, bystrej dziewczynki na zamkniętą, fanatyczną nastolatkę zdolną do niebywale brutalnego aktu politycznego terroryzmu. Z dnia na dzień Swede zostaje wyrwany z wytęsknionej amerykańskiej sielanki i rzucony w odmęty szaleństwa. Napędzana żalem, wściekłością i głębokim zrozumieniem dla opisywanych postaci powieść ta jest arcydziełem Rotha.

Philip Roth, Amerykańska sielanka
Przekład: Jolanta Kozak
Premiera: 19 lutego 2015 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz