Olga Langowska pod niebem obłąkanego Boga

Od 31 stycznia w warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę malarstwa Olgi Langowskiej zatytułowaną Pod niebem obłąkanego Boga.

Olga Langowska, „Boadicea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Langowska, „Boadicea” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olga Langowska – polska malarka, graficzka, artystka nieporównywalna. Początkowo zafascynowana impresjonizmem i postimpresjonizmem, a także sztuką klasyków flamandzkich, później oderwana od wszelkich nurtów, zagłębiona w rozumiany bardzo indywidualistycznie ekspresyjny symbolizm, osadzony w intelektualnej interpretacji awangardowego surrealizmu. Nie ucieka od trudnych, kontrowersyjnych tematów. Przestrzega przed przemocą, kulturą ograniczeń ideowych, obnaża hipokryzję wielkich współczesnych ruchów fundamentalistycznych, pozostając jednocześnie zdeklarowaną artystką ducha, zagłębioną w ontologiczne dylematy współczesnej cywilizacji człowieka zmagającego się z kryzysem ideałów przełomu 20 i 21 wieku. Jej twórczość to przede wszystkim sztuka emocji, wrażenia i symbolu. Mimo odważnych środków wyrazu nigdy nie jest pretensjonalna, ani przesadnie krzykliwa w formie. Stroni od efekciarstwa i fajerwerków. Jej dzieła wahają się od wyważonych, celowo inspirowanych klasyką, po awangardowe obrazy – symbole wyrażające bunt, protest, wyraźną wypowiedź stricte obyczajową bądź społeczną.

Olga Langowska to absolwentka Wydziału Artystycznego Malarstwa i Grafiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, a wcześniej słynnego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Dyplom magistra sztuki obroniła u profesora Piotra Lecha ucznia prof. Danuty Kołwzan – Nowickiej i prof. Romana Artymowskiego. Po ukończeniu studiów w pracy artystycznej zajmowała się początkowo grafiką. Ciężka choroba nowotworowa przerwała na kilka lat jej karierę. Po wznowieniu działalności artystycznej poświęciła się przede wszystkim malarstwu. To wówczas powstał m.in. cykle : Latarnie, którym zwróciła na siebie uwagę krytyków i kolekcjonerów sztuki (cały cykl został sprzedany i znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów) z niezwykłym Absyntem czy zagadkową Boadiceą – najbardziej enigmatycznym obrazem z tego okresu jej twórczości. Obecnie pracuje nad serią obrazów dotykających wymiaru przemocy fundamentalistycznej w życiu duchowym człowieka.

Langowska wręcz ostentacyjnie okazuje szacunek do mistrzów impresjonizmu, postimpresjonizmu, holenderskiego złotego wieku a także surrealizmu, pozostając wszakże wierna kierunkowi wytyczonemu przez samą siebie, jednocześnie stojąc w opozycji wobec artystów jej zdaniem wyraźnie przekraczających granice intencjonalnej kreacji. Wyraźnie postuluje: Sztuka ma mówić. Ma mieć warsztat. Maluje techniką olejną, wystawiana jest chętnie w całej w Polsce, odnosząc za każdym razem spektakularny sukces. Zapraszana jest także za granicę, ostatnio do The Brick Lane Gallery w Londynie oraz do Agora Gallery w Nowym Jorku. Mimo młodego wieku dwukrotnie stanęła oko w oko ze śmiercią. W wieku 20 lat cudem przeżyła bardzo ciężki wypadek samochodowy, kilka lat później pokonała chorobę nowotworową. Jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony praw zwierząt.

Olga Langowska, Pod niebem obłąkanego Boga
Wystawę będzie można oglądać od 31 stycznia do 11 lutego 2015 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz