Bartosz Czarnecki ku portretowi zapomnianemu

Od 11 lutego w warszawskiej Galerii Stalowa będzie można oglądać wystawę malarstwa Bartosza Czarneckiego.

Bartosz Czarnecki, „Huśtawka”, 130x130 cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Czarnecki, „Huśtawka”, 130x130 cm, olej na płótnie, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Czarnecki znalazł się w orbicie zainteresowań Galerii Stalowa jeszcze jako student. Tuż po dyplomie na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii w 2013, został zaproszony na nasz plener dla młodych malarzy w Kazimierzu Dolnym. W następnym sezonie brał udział w kilku wystawach zbiorowych. Teraz nadeszła pora na pokaz indywidualny tego malarza w Stalowej.

Zdobył kilka nagród w ważnych konkursach malarskich w kraju, w tym renomowanym konkursie im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, wyróżnienie w legnickich Promocjach oraz coraz ważniejszej z roku na rok Świeżej krwi Galerii Socato we Wrocławiu. Plus kilka stypendiów, w tym MKiDN i Grazella.

Pisze:

Zacieram, przykrywam informacje umożliwiające odczyt. Powstaje coś w rodzaju szumu. Wprowadza to rozedrganie obrazu, rozmycie szczegółów. Z każdą kolejną plamką oddalam się od chwili, w której dostrzegłem tę rzeczywistą postać i zbliżam się do portretu zapomnianego.

Jego obrazy wymagają odkrywania, aktywności, wnikliwego podejścia – raz podejścia bliżej, raz odejścia dalej. Przez to raz widzimy obraz abstrakcyjny, a raz dzieło przedstawiające.

Na wystawie w Galerii Stalowa prezentowane są obrazy z dyplomowego cyklu pt. Możliwości struktury tłumu, który przyniósł mu najwięcej wyróżnień i który najczęściej jest z nim kojarzony, oraz seria dzieł najnowszych z 2014, w których artysta stosuje odmienną technikę już nie szumów, powstających z nakładania na siebie szablonów, lecz rys czy rastrów.

Bartosz Czarnecki, malarstwo
Wernisaż: 11 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 11 marca 2015 roku
Galeria Stalowa w Warszawie

Dodaj komentarz