• 2015-01-31

John i Wyspa skarbów czyli Sztuka brytyjska na dużym ekranie Multikina

John DV8 Physical Theatre 5 lutego oraz Wyspa skarbów 24 lutego to najbliższe spektakle pokazywane w Multikinach w ramach Sztuki brytyjskiej na dużym ekranie.

National Theatre Live: DV8 Physical Theatre „John”, autor i reż. Lloyd Newson (źródło: materiały prasowe organizatora)

National Theatre Live: DV8 Physical Theatre „John”, autor i reż. Lloyd Newson (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy rok to kontynuacja strategicznej współpracy British Council i Multikino w ramach projektu Sztuka brytyjska na dużym ekranie. Dzięki tej inicjatywie publiczność może regularnie uczestniczyć w najlepszych wydarzeniach kulturalnych z repertuaru słynnych scen brytyjskich takich jak National Theatre. W nowym sezonie zobaczymy również przedstawienia z legendarnego londyńskiego Shakespeare’s Globe (The Globe), repliki teatru, w którym wystawiane były premiery sztuk samego Williama Szekspira.

Cykl sztuk teatralnych z Wielkiej Brytanii na stałe zagościł w kalendarzu imprez sieci Multikino. Przedstawienia zarejestrowane na żywo, przy udziale publiczności i przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, retransmitowane są w jakości High Definition z dźwiękiem Digital Dolby Surround. Pokazy realizowane są w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Dla polskiego widza udział w pokazach jest niepowtarzalną okazją, by stać się częścią publiczności londyńskiego teatru oraz doświadczyć aktorstwa najwyższej próby. Dotychczas w przedstawieniach zarejestrowanych w National Theatre wystąpiły takie gwiazdy jak Helen Mirren (w roli Królowej Elżbiety II), Benedict Cumberbatch (w roli Frankensteina) czy Tom Hiddleston (w roli Koriolana). W programie wydarzeń znalazła się także multimedialna wystawa z Muzeum Brytyjskiego pt. Wikingowie: życie i legenda. W 2015 roku widzowie w Polsce po raz pierwszy zobaczą spektakle z legendarnego The Globe. Shakespeare’s Globe on Screen to inscenizacje dzieł Williama Szekspira, zarejestrowane w zrekonstruowanym teatrze The Globe. Zgodnie z tradycją budynek nie posiada dachu, więc aktorzy grają pod gołym niebem, a większość miejsc na widowni jest stojąca. Spektakle oddają atmosferę londyńskiego teatru przełomu XVI i XVII wieku – aktorzy grają w kostiumach z epoki, dekoracje są uzależnione od architektury budynku, a jedynym odstępstwem od zasad sprzed 400 lat jest to, że postaci kobiece grają kobiety, a nie mężczyźni.

Lokalizacje:

W 2015 roku do listy miejsc gdzie pokazywany będzie cykl Sztuka brytyjska na dużym ekranie dołączyły nowe miasta. Pokazy odbywać się będą w 17 kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze, a także w kinie Silver Screen w Łodzi.

Harmonogram najbliższych wydarzeń:

National Theatre Live: DV8 Physical Theatre John, autor i reż. Lloyd Newson – 5 lutego 2015 roku, godz. 19.00

Międzynarodowej sławy teatr tańca DV8 Physical Theatre ma w swoim dorobku 18 cenionych dzieł teatralno-tanecznych, cztery filmy telewizyjne, które zdobyły ponad 50 brytyjskich i międzynarodowych nagród. Ich najnowsza produkcja John, to rzecz dla miłośników współczesnego tańca, ale też dla tych, którzy w sztuce cenią świeżość spojrzenia i moc przekazu. Spektakl dla widzów dorosłych.

National Theatre Live: „Wyspa skarbów” („Treasure Island”), autor: Bryony Lavery (źródło: materiały prasowe organizatora)

National Theatre Live: „Wyspa skarbów” („Treasure Island”), autor: Bryony Lavery (źródło: materiały prasowe organizatora)

National Theatre Live: Wyspa skarbów, autor Bryony Lavery – 24 lutego 2015 roku, godz. 19.00

*pokaz w Warszawie tylko w Multikinie Ursynów

Przedstawienie na podstawie kultowej powieści przygodowej Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem. Arthur Darvill jako Długi John Silver oraz Patsy Ferran jako Jim Hawkins. Spektakl familijny dla widzów od 10 roku życia.

Sztuka brytyjska na dużym ekranie
5, 24 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Kina sieci Multikino

Dodaj komentarz