My i oni: wspólnota w przestrzeni miejskiej

Na luty 2015 roku Fundacja Bęc Zmiana zaplanowała wydanie publikacji My i oni, która jest podsumowaniem projektu badającego temat wspólnych przestrzeni miejskich.

Fundacja Bęc Zmiana, „My i oni" (źródło: materiały prasowe)

Fundacja Bęc Zmiana, „My i oni" (źródło: materiały prasowe)

Odpowiedź na pytanie, czym jest wspólnota dziś, nie jest łatwa, nawet jeżeli debata dotycząca przyszłości sposobu organizacji miast często do niej odwołuje. Przestrzenie wspólne i projektowanie dla wspólnoty stało się więc tematem głównym zeszłorocznej edycji cyklu Synchronizacja. Projekty dla miast przyszłości.

Podsumowaniem rocznych badań, konfrontujących zagadnienia z dziedziny projektowania z problematyką społeczno-polityczną, ekonomiczną, estetyczną i emocjonalną, jest zbiór tekstów My i oni. Przestrzenie wspólne i projektowanie dla wspólnoty, który w lutym ukaże się nakładem wydawnictwa Bęc Zmiana.

Od utopijnego projektu fabryki Adriano Olivettiego, przez wykład Aldo van Eycka o architekturze rekreacyjnej i potrzebie uznania dziecka za pełnoprawny składnik miasta (1962 r.), krytykę śmieciowej przestrzeni – junkspace, wygłoszoną przez Rema Koolhasa w 2004 roku, po dążenie do kreowania stref autonomii – nie tylko w mieście, ale również, jeżeli nie przede wszystkim, w Internecie – śledzimy zmieniające się na przestrzeni lat problemy projektowe, obserwując, jak wraz z nimi zmieniało się pojęcie wspólnoty.

Publikacja My i oni
Luty 2015 roku
Redakcja: Bogna Świątkowska
Autorzy: Rodrigo Perez de Arce Antoncich, Karolina Breguła, Piotr Cichocki, Izabela Cichońska, Anna Cymer, Aldo van Eyck, Mirosław Filiciak, Maciej Frąckowiak, Maciej Gdula, Jarosław Gnioska, Ewa Joanna Godzińska, Michael A. Heller, Ask Katzew, Wojciech Kłosowski, Monika Komorowska, Rem Koolhaas, Marek Krajewski, Michał Krasucki, Bastian Lange, Lars Bang Larsen, Andrzej Leder, Mikołaj Lewicki, Robert Losiak, Michel Maffesoli, Krzysztof Nawratek, Adriano Olivetti, Kacper Pobłocki, Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Denis Rivin, Yara Sharif, Kuba Snopek, Jan Sowa, Bart van der Steen, Haim Yacobi, Alex Vasudevan
Fundacja Bęc Zmiana

Dodaj komentarz