Marta Paciejewska z praktyki widzenia

Od 19 lutego w warszawskiej Galerii 81 Stopni będzie można oglądać wystawę prac Marty Paciejewskiej pt. Praktyka widzenia.

Marta Paciejewska, Bez tytułu, 2014, olej na bawełnie, 65x46 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Paciejewska, Bez tytułu, 2014, olej na bawełnie, 65x46 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Marty Paciejewskiej wymyka się jednoznacznym kategoryzacjom. W jej praktyce twórczej pojawiają się pejzaże, portrety i martwe natury, które z pozoru sugerują mimetyczny charakter obrazów. Tymczasem rzeczywistość staje się jedynie pretekstem. Za każdym razem artystka przetwarza świat poprzez własne doświadczenie. W stosunku do przedmiotu obrazowania nie dominuje bezpośrednia obserwacja, ale raczej pamięć i wyobraźnia. Artystka obrazuje rzeczy takimi jakimi wydają się być, a niekoniecznie jakie są. Jednak czy możemy w ogóle mówić o pewnym obiektywnym istnieniu rzeczy? Czy indywidualna i niepowtarzalna percepcja każdego z nas nie jest jedyną możliwością poznania prawdy o przedmiocie?

W sztuce Paciejewskiej dokonuje się rozmycie trwałych kategorii. Artystka swobodnie przechodzi od przedmiotu do abstrakcji, znosząc tym samym granice pomiędzy rzeczywistym a wyobrażonym. Postać ludzka zamienia się w pejzaż, roślinność staje się umownym znakiem, a tkanina połacią farby. Jednocześnie zdarza się, że malarka izoluje przedmioty i fragmenty rzeczywistości traktując je jako osobne fenomeny. W rezultacie buduje z nich osobisty wymiar wizualny, wzbudzający zarówno ciekawość jak i niepokój. Być może twórcze zamrażanie widoków jest wyrazem obawy przed upływem czasu i kruchością pamięci. Kreacja wybiega również w przyszłość, o czym świadczy wyobrażenie artystki o własnej śmierci.

Kuratorka: Katarzyna Witt

Marta Paciejewska (ur. 1981), mieszka i pracuje w Warszawie. W 2012 roku otrzymała Dyplom Magisterski na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Leona Tarasewicza i dr Pawła Susida.

Marta Paciejewska, Praktyka widzenia
Wernisaż: 19 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 27 marca 2015 roku
Galeria 81 Stopni
ul. Kłopotowskiego 38/5
Warszawa

Dodaj komentarz