Magda Franczak w śnie o mostach przyprószonych śniegiem

Od 20 lutego w łódzkiej Galerii Manhattan będzie można oglądać wystawę prac Magdy Franczak pt. Sen o mostach przyprószonych śniegiem. Jest to ostatnia odsłona długoterminowego projektu artystycznego pt. Pałac Lodowy.

Magda Franczak, „Pałac lodowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Franczak, „Pałac lodowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa pt. Sen o mostach przyprószonych śniegiem jest ostatnią odsłoną długoterminowego projektu artystycznego Magdy Franczak pt. Pałac Lodowy zainspirowanego skandynawską powieścią Tarjei Vesaas o tym samym tytule. Pałac Lodowy z 1963 r. to historia krótkiej, lecz intensywnej przyjaźni dwóch dorastających dziewczynek, która zostaje przerwana śmiercią jednej z nich.

Po lekturze tej książki zostały emocje i powidoki, które stały się dla artystki punktem wyjścia do własnej historii opowiedzianej językiem sztuki o relacji człowieka z przyrodą, przyrody ze śmiercią, nieustającym cyklu obumierania i wzrostu. Cały projekt ma strukturę książki, a kolejne wystawy stanowią niejako jej rozdziały. Narracja buduje się z wystawy na wystawę. I tak w ciągu 2014 roku odbyły się kolejne części projektu w Lublinie, Wrocławiu i w Warszawie. Wystawie w Galerii Manhattan towarzyszy artystyczna książka.

Magda Franczak, „Pałac lodowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Franczak, „Pałac lodowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magda Franczak, urodzona w 1978 roku. Absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posługuje się różnymi mediami, od malarstwa, przez rysunek, fotografię, do performance. Projektuje kostiumy, scenografie. Jest autorką wystaw indywidualnych m.in. Zejście w Galerii Labirynt w Lublinie (2014), Stany przejściowe w BWA Zielona Góra (2011), Powiększenie, Galeria Biała w Lublinie (2012), Lód topnieje pani Franczak w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie (2014), oraz grupowych m.in. Genealogie pracy w Galerii Arsenał w Poznaniu (2013). Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: z Yael Frank, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw Łodygi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).

Tytułowy most jest motywem łączącym, ludzkim wytworem, obietnicą podróży. Podróż ta może odbywać się na różnych poziomach. To odbiorca decyduje, do którego korytarza da się zaprosić.

Magda Franczak, Sen o mostach przyprószonych śniegiem
Wernisaż: 20 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 13 marca 2015 roku
Galeria Manhattan w Łodzi
ul. Piotrkowska 118
Łódź

Dodaj komentarz