Bunkier Sztuki w symbiozie drożdży i bakterii

Od 12 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Kombucha. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują uczestnicy warsztatów Odczarowanie metody twórczej, realizowanych w 2014 roku, Joanna Piotrowska i Dawid Misiorny, a także artyści z Keni.

Praca nad instalacją dźwiękową, John Njoroge Kamau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca nad instalacją dźwiękową, John Njoroge Kamau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stworzone na tę okazję dzieła czerpią z różnych tradycji sztuki współczesnej, zarówno tej wywodzącej się z praktyk konceptualnych, jak i tej o bardziej społecznym charakterze. Realizacje uczestników definiowane są przez ich własne pragnienia, fantazję, ograniczenia i potrzeby na przykład wytworzenia przestrzeni będącej lustrzanym odbiciem światów niemożliwych.

Podstawą zrealizowanych w 2014 roku warsztatów było rozszerzenie pojęcia kadr kultury, które wyznacza granicę pomiędzy amatorstwem i profesjonalizmem. Ich istotą była chęć sprawdzenia, czy możliwy jest swobodny proces twórczy wynikający z samej pasji, nakierowany na przyjemność, w tym przyjemność widza. Grupa artystów działających poza obiegiem sztuki współczesnej w Nairobi i w Krakowie podczas spotkań w Bunkrze Sztuki dyskutowała na temat tendencji w sztuce światowej ostatnich czterech dekad, konfrontowała też zdobytą wiedzę ze swoją praktyką, w której zniesione zostały różnice społeczne i kulturowe, za to realizowane są wszelkie fantazje możliwe do stworzenia w realnym świecie.

Kuratorzy: Bartosz Przybył Ołowski, Ewa Tatar
Partner projektu: Fundacja Razem Pamoja

Kombucha
Wernisaż: 11 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 15 marca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz