Historie osobne Joanny Concejo we Wrocławiu

Od 13 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Joanny Concejo pt. Historie osobne. Ekspozycja jest drugą prezentacją powstałą w ramach projektu Arttrakt dla dzieci – mistrzowie ilustracji, który przedstawia dokonania najciekawszych i najwybitniejszych artystów, zajmujących się ilustracją dziecięcą.

Joanna Concejo, „Zimbo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo, „Zimbo” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo (ur. 1971 w Słupsku), absolwentka poznańskiej ASP, od lat mieszka i pracuje we Francji. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych (The Emperors New Illustration/ Bologna, Figures Futures/ Montreuil – Francja, Blue Book/ Iran, Le imagini della fantasia/ Sarmede – Włochy). Miała liczne wystawy indywidualne np. w Attorno al giardino w Bolonii, w galerii Perve w Lizbonie, w bibliotece w Saint-Herblain (we Francji), Tea with Alice w Oxfordzie i ostatnio Un pas à la fois (« Krok po kroku ») w Nei rami w Bolonii.

Joanna Concejo współpracuje regularnie z Le Petit Atelier de Paris (projektowanie użytkowe, ceramika) oraz ze szkołą ilustracji Fabbrica delle Favole – Macerata/Włochy. Jej książki ukazują się we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce. Za ilustracje do książki Książę w cukierni (wydawnictwo Format) artystka otrzymała prestiżową nagrodę główną polskiej sekcji IBBY i tytuł Najlepsza Książka Roku 2013 w kategorii: Grafika.

Joanna Concejo, „L'ange des chaussures” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Concejo, „L'ange des chaussures” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną wybrane prace z kilku cykli ilustratorskich: Monsieur Personne (Pan Nikt), Nimbo, Cygnes sauvages (Dzikie łabędzie) oraz L’ange des chaussures.

Rysunki Concejo, choć powstają na kanwie konkretnych tekstów, są osobnymi, obrazkowymi opowieściami na pograniczu dosłowności i metaforyki. Jest w tych pracach jakaś tajemnica, świadoma fascynacja przeszłością, zarówno w warstwie treściowej, jak i formalnej. Artystka tworzy swego rodzaju picture books, dla których punktem wyjścia jest historia dla dzieci. Interpretacje te posiadają jednak często drugą warstwę treściową, z własnym kodem, symboliką, klimatem, którą tworzą również pozostawione na bokach notatki, nieskończone szkice, obliczenia, czy w końcu kartki na których artystka rysuje, a które wcześniej pełniły inną funkcję.

Podstawowym narzędziem artystki jest czarno biały rysunek, który zyskuje kolor w postaci pojedynczych akcentów lub piętrzących się wielokolorowych ornamentów roślinnych inspirowanych polskim folklorem. Skróty perspektywiczne, stosowanie różnej skali, konfrontacja figuracji z pejzażem, który dominuje, niepokojąco pokrywając całą powierzchnię, by za chwilę być jedynie pojedynczym ornamentem. To wszystko sprawia, że ilustracje Concejo stają się niezwykle rozpoznawalne, ciesząc oko zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy szukają dziecka w sobie.

Joanna Concejo, Historie osobne
Wernisaż: 13 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 10 marca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Wrocław

Dodaj komentarz