• 2015-01-31

Czeskie Dokumenty Proszę! czyli przegląd filmów dokumentalnych z Czech

Druga edycja Przeglądu Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego Czeskie Dokumenty Proszę! odbędzie się 20–22 lutego w kinach Muranów w Warszawie oraz Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

2. Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego „Czeskie Dokumenty Proszę!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

2. Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego „Czeskie Dokumenty Proszę!” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czeskie kino dokumentalne to doskonała wizytówka tego, co obecnie najlepszego dzieje się w kinematografii. Podczas gdy czeskie kino fabularne nieco w ostatnim czasie zwolniło tempa, dokument ma się świetnie i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami i debaty.

Druga edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się adaptacja głośnego bestselleru książkowego Mariusza Szczygła Gottland oraz oryginalne, dotąd niespotykane spojrzenie na pierwszą żonę Václava Havla (Olga). Obraz show-biznesu wyłoni się na podstawie opowieści o czeskim girls bandzie i o pożądaniu sukcesu za wszelką cenę (Show!). Autorzy słynnego Czeskiego snu przedstawią obraz funkcjonowania prasy bulwarowej w Czechach (Wyrobnicy tabloidów). Pojawi się również problem mniejszości romskiej (Gadzio) czy dewastacji przestrzeni publicznej, bezprawnych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego Pragi i miejskiego aktywizmu (Plan). Spojrzenie na czeską architekturę umożliwi artystyczny, intymny i szczery do bólu obraz o rewelacyjnym acz niespełnionym czeskim architekcie Davidzie Kopeckim nakręcony tuż po jego śmierci przez jego żonę – DK.

„Guttland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Guttland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

2. Przegląd Nowego Czeskiego Filmu Dokumentalnego Czeskie Dokumenty Proszę!
20–22 lutego 2015 roku
Kino Muranów w Warszawie
Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Dodaj komentarz