• 2015-01-30

Materia Prima o Teatrze Formy

3. edycja festiwalu Materia Prima obędzie się w dniach od 21 do 28 lutego w Krakowie. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, które przybliża polskiej widowni Teatr Formy na najwyższym światowym poziomie. Zobaczymy spektakle teatru tańca, teatru plastycznego, lalkowego, teatru cieni, nowego cyrku stworzone przez najbardziej znanych reżyserów i choreografów.

Anna Peschke ILSA'S GARDEN © Kai Kremser (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Peschke ILSA'S GARDEN © Kai Kremser (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do Krakowa przyjedzie dwanaście renomowanych i wielokrotnie nagradzanych zespołów teatralnych z Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji i Włoch. Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska.

Materia Prima to festiwal twórczych poszukiwań. Większość teatrów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Tuż po prapremierze w Norwegii przedstawienie Edvard w reżyserii Marcosa Morau pokaże słynny Carte Blanche. The Norwegian National Company of Contemporary Dance. Niezwykle plastyczne widowisko przywiezie Emiliano Pellisari, który skomplikowaną techniką powietrznego tańca zobrazuje Boską Komedię Dantego, niesamowite akrobatyczne umiejętności zaprezentuje francuska grupa Compagnie 111 – Aurélien Bory. Wszyscy Ci artyści będą odkryciem dla polskiej publiczności. Po raz kolejny natomiast, po ogromnym sukcesie podczas pierwszej edycji festiwalu, wystąpi słynny teatr Compagnie Philippe Genty. Wybitny reżyser i wizjoner teatru plastycznego w spektaklu Nie zapomnij mnie przywoła fantasmagoryczny świat arktycznej odysei.

Przeżycie estetyczne – bezinteresowne przeżywanie urody świata i dzieł sztuki – to zdolność i przywilej człowieka. To coś, co wyróżnia nas spośród żyjących istot. Program festiwalu to sfera takich przeżyć. To także nasz szacunek dla kunsztu artystów dążących to przekraczania ograniczeń jakie stawia ciało, dążących nieustannie do warsztatowej perfekcji. Do mistrzostwa. Festiwal Materia Prima to także chęć przeciwstawienia się manifestacyjnej wręcz brzydocie dominującej dziś w przeważającej części realizacji teatralnych. Proponujemy program dający wytchnienie od ideologicznych i estetycznych koszmarów dnia codziennego w życiu i sztuce.

Adolf Weltschek, Dyrektor Festiwalu

Prezentowane w ramach Materii Primy przedstawienia są widowiskowe i atrakcyjne, zadziwiają niesłychanym kunsztem i warsztatem wykonawców: akrobatów, tancerzy, muzyków, performerów, animatorów. Materia Prima eksploruje pierwotną esencję teatru: bogatą warstwą plastyczną, muzyczną i ruchową spektakli. W tym teatrze słowo, o ile w ogóle się pojawia, jest na drugim planie. Wiodącą rolę pełnią: obraz, dźwięk, ruch ciała, animacja form, kompozycja, kolor, światło, rytm. Festiwal adresowany jest do widzów dorosłych, pokazuje tematy uniwersalne, bliskie każdemu człowiekowi, nie znajdziemy tu aktualnej publicystyki i ideologii.

3. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima. Bieguny kultury
Od 21 do 28 lutego 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz