• 2015-01-30

Karel Zeman – czeski Mèliés? Przegląd twórczości w kinie Iluzjon

4–8 lutego widzowie kina Iluzjon w Warszawie będą mogli zapoznać się z twórczością Karela Zemana – jednego z najbardziej rozpoznawalnych czeskich reżyserów.

Karel Zeman – czeski Mèliés (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karel Zeman – czeski Mèliés (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zeman, czarodziej wielkiego ekranu, pionier trików filmowych, dzięki genialnemu wykorzystaniu efektów specjalnych i animacji w swoich filmach, nazywany jest spadkobiercą Georga Mélièsa. W jego filmografii widać wyraźnie inspiracje prozą Julesa Verne’a, a w szczególności ilustracjami z jego książek autorstwa George’a Rouxa i Julesa Férata.

Podczas, organizowanej przez Filmotekę Narodową i Czeskie Centrum, retrospektywy twórczości czeskiego mistrza przypomniane będą m.in. Przygody Münchhausena (1962), Skradziony balon (1967), Dwaj muszkieterowie (1964).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie, poświęcona twórczości Zemana, wystawa multimedialna udostępniona przez Muzeum Karela Zemana w Pradze. Wystawa prezentuje w jaki sposób Zeman pracował nad trickami i efektami specjalnymi; będzie można poznać też bohaterów jego filmów animowanych i aktorskich oraz posłuchać opowieści członków ekipy filmowej o samym reżyserze. Dzieci w wieku 7 – 15 lat są zaproszone na nawiązujące do filmu Przygody Münchhausena warsztaty Teatr cieni, który poprowadzi czeska animatorka kultury – Veronika Svobodová.

Program przeglądu:

  • 4 lutego, godz. 18.00 – Diabelski wynalazek, reż. Karel Zeman; otwarcie przeglądu / wernisaż wystawy
  • 5 lutego, godz. 17.45 – Skradziony balon, reż. Karel Zeman
  • 6 lutego, godz. 18.00 – Dwaj muszkieterowie, reż. Karel Zeman
  • 7 lutego, godz. 10.45 – Janek i Marzenka, reż. Karel Zeman
  • 7 lutego, godz. 12.15 – Wyprawa w przeszłość, reż. Karel Zeman
  • 8 lutego, godz. 11.30 – Teatr cieni: warsztaty dla dzieci w wieku 7-15 lat, prowadzenie: Veronika Svobodová, czas trwania: od 3 do 4 godzin
  • 8 lutego, godz. 16.00 – Przygody Münchhausena reż. Karel Zeman

Teatr cieni – warsztaty: podczas magicznych warsztatów w teatrze cieni dzieci spotkają się z bohaterami czeskiego filmu Przygody Münchhausena. Uczestnicy, na bazie oglądanych fragmentów filmowych, stworzą własne figury cieniowe i elementy scenografii, które później użyją w swoim teatrze podczas oficjalnej premiery na koniec zajęć. Warsztaty poprowadzi Veronika Svobodová, czeska artystka, scenografka z Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Karel Zeman – urodził się w 1910 roku. Od dzieciństwa podziwiał marionetki i grał w teatrze lalkowym. Pomimo jego talentu artystycznego rodzice Zemana nalegali by ukończył szkołę handlową w Kolinie. Mając 17 lat wyjechał do Aix-en-Provence w południowej Francji, gdzie studiował projektowanie reklam. Będąc we Francji często chodził do kina, szczególnie interesowały go filmy animowane. W twórczości Zemana wyróżniają się słynne, dzięki efektownemu wykorzystaniu filmowych trików, ekranizacje prozy Julesa Verne’a: Przygody Münchhausena (1962) czy Skradziony balon (1967). Karel Zeman zmarł w Zlinie 5 kwietnia 1989 roku.

Karel Zeman – czeski Mèliés
4 – 8 lutego 2015 roku
Wystawa multimedialna w rotundzie kina: 4 lutego – 4 marca 2015 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz