Cztery pory… karykatury – nowy konkurs Muzeum Karykatury

Artyści zajmujący się rysunkiem satyrycznym oraz sztuką karykatury od stycznia mogą wziąć udział w konkursie pt. Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2015 organizowanym przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i zacząć odmierzać czas według nowego, satyrycznego kalendarza – poinformowała Elżbieta Laskowska, p.o. dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie. Jest to odświeżona formuła konkursu, który dotąd występował pod nazwą Rysunek miesiąca: styczeń-grudzień.

Muzeum Karykatury w Warszawie, fot. Karolina Prymlewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Karykatury w Warszawie, fot. Karolina Prymlewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowa edycja przynosi zmiany w regulaminie oraz terminach zgłoszeń. I tak, od stycznia terminy nadsyłania prac określają poszczególne pory roku, w związku z czym rysunki powinny być opatrzone odpowiednim podpisem (kolejno Zima, Wiosna, Lato lub Jesień). Należy też pamiętać, że w każdej z czterech pór można przysłać na konkurs maksymalnie 5 prac.

Różnice dotyczą tylko regulaminu i nazwy. Cel konkursu pozostaje niezmienny – umożliwić artystom zaprezentowanie ich twórczości oraz upowszechnić ten niezwykły, a nadal jednak mało znany gatunek sztuki, jakim jest karykatura. Głęboko wierzę, że nowa, odświeżona formuła spotka się z nie mniejszym zainteresowaniem niż to było podczas Rysunku miesiąca – mówi Elżbieta Laskowska.

Pierwsza wersja konkursu występowała pod hasłem Rysunek miesiąca: styczeń–grudzień i trwała od początku 2012 roku, ciesząc się ogromną popularnością wśród rysowników. Przez trzy edycje nadesłano imponującą liczbę blisko pięciu tysięcy prac, które stanowią swoisty komentarz do najważniejszych wydarzeń ostatnich lat. Artyści zaskakiwali swoją oryginalnością i spostrzegawczością, zawsze poruszając aktualne i ważkie tematy. W konkursie na Rysunek miesiąca udział wzięli m.in. Jacek Fedorowicz, Witold Mysyrowicz, Maciej Trzepałka, Jacek Frąckiewicz, Jerzy Fedro czy Zbigniew Woźniak.

Wystawę Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014 podsumowującą III edycję konkursu na Rysunek miesiąca oraz indywidualną wystawę prac Zbigniewa Woźniaka można będzie oglądać od 6 marca do 17 maja w Muzeum Karykatury w Warszawie.

Szczegółowe informacje na temat konkursu Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2015 wraz z regulaminem znajdują się na stronie internetowej: www.muzeumkarykatury.pl.

Cztery pory karykatury. Rysunki roku 2015
Prace można przysyłać od stycznia 2015 roku
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

Dodaj komentarz