• 2015-01-30

Syrena zagra Czarodziejską górę

Czarodziejska góra Thomasa Manna w reżyserii Wojciecha Malajkata to najnowsza, zaplanowana na 12 lutego premiera w Teatrze Syrena w Warszawie.

„Czarodziejska góra”, reż. Wojdziech Malajkat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarodziejska góra”, reż. Wojdziech Malajkat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera spektaklu Czarodziejska góra to jedno z najważniejszych wydarzeń jubileuszu Teatru Syrena, który obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. Czarodziejska góra to też najsłynniejsza powieść Tomasza Manna, arcydzieło o ogromnym wpływie na światową literaturę i kolejne pokolenia czytelników. Powieść o czasie, dojrzewaniu, chorobie, przemijaniu. Dzieło wieńczące belle époque, wieszczące kataklizmy, które spadły na Europę w XX w.

Mówią, że Wielka Wojna stanowiła koniec czasu Czarodziejskiej góry i początek rzeczywistości, w której jednostka stawała się mało znaczącym trybem w ogromnej maszynie – postępu, rozwoju gospodarczego, konsumpcji. Ale także w maszynie wojennej. Nie zgadzam się z tym, że czas Czarodziejskiej góry przeminął; że współczesność to nie miejsce na rozważania o przemijaniu, moralności i czasie (który kiedyś płynął, a teraz pędzi). Również z tego powodu chciałbym po wielu latach przemyśleń i przygotowań zrealizować na deskach teatru mój wymarzony projekt—inscenizację powieści Tomasza Manna. Dlaczego to robię? Odpowiadając słowami Manna: Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się.
Wojciech Malajkat, reżyser przedstawienia

Czarodziejska góra
Tytuł oryginalny: Der Zauberberg
Autor: Thomas Mann
Przekład: Józef Kramsztyk, Władysław Tatarkiewicz
Adaptacja: Tomasz Chyła, Wojciech Malajkat, Marcin Brzozowski
Reżyseria: Wojciech Malajkat
Kostiumy: Tomasz Jacyków
Muzyka: Grzegorz Turnau
Obsada: Patryk Pietrzak, Antoni Pawlicki, Maria Seweryn, Daniel Olbrychski, Wojciech Malajkat, Mariusz Drężek, Wojciech Zieliński, Przemysław Bluszcz, Przemysław Glapiński, Aleksandra Justa, Rafał Mohr, Dorota Gorjainow, Jacek Pluta, Iwo Pawłowski
Premiera: 12 lutego 2015 roku, godz. 19.00
Teatr Syrena w Warszawie

Dodaj komentarz