• 2015-01-29

Pierwsze zapowiedzi Siesta Festival 2015

Od 24 do 26 kwietnia w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej niezwykłe rytmy fado porwą uczestników Siesta Festival 2015. Wystąpią m. in. Charlotte Dipanda i Neuza.

Helder Moutinho (źródło: materiały prasowe organizatora)

Helder Moutinho (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej edycji Siesta Festival będzie aż pięciokrotnie gościć Państwa we wnętrzach Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. W tradycji festiwalu są też ogromnie oczekiwane, intymne Noce Fado, z kolacją i muzyką na wyciągnięcie ręki. Tegoroczny gość festiwalu, Duarte, wystąpi podczas dwóch pierwszych festiwalowych wieczorów, po zakończeniu głównego koncertu. A z racji niezwykłego wręcz charakteru tych wieczorów, organizatorzy postanowili przenieść je do Sali Zielonej, również w Filharmonii Bałtyckiej. Festiwal zakończy niedzielna afrykańska fiesta w jak zwykle przy takich okazjach, rozbujanym do szaleństwa Klubie Parlament.

Znamy już czterech artystów ogłoszonych w audycji Siesta. Oto oni:

Paolo Flores – artysta otworzy tegoroczną edycję Siesta Festival. Bard. Głos współczesnej Angoli. Kompozytor, autor, producent, niedościgły wykonawca. Mając lat zaledwie 40 już świętował ćwierćwiecze swej muzycznej kariery. Rozpoczął ją bowiem mając lat 16 płytą nagraną w Radio Luanda: Kapuete Kamundanda. Umieszczona na niej piosenka Cherry otworzyła drogę dla nowego nurtu: kizomby. W języku kimbundu kizomba znaczy: zabawa, impreza, balanga. Paulo Flores, wraz z Eduardo Paimem stali się prekursorami tej ogromnie popularnej do dzisiaj formy muzycznego szaleństwa. Artysta po kilku latach starań nareszcie organizatorów wystąpi w Polsce po raz pierwszy 24 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Drugiego dnia Siesta Festival 2015 sala koncertowa Filharmonii Bałtyckiej będzie należała do miłośników muzyki kobowerdyjskiej. Na scenie pojawi się: Neuza.

Neuza urodziła się w samej stolicy Cabo Verde, w Praia, raptem w 1985 roku, i która dzięki wielokrotnym podróżom między wyspami i wrodzonemu talentowi do śpiewu (jej matka była śpiewaczką) wchłonęła niuanse, upiększenia, wariacje i której muzyka pokazuje całe bogactwo oraz piękno tej urzekającej, endemicznej wręcz muzyki. Artystka w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi 25 kwietnia.

Wieczory fado rządzą się innymi regułami niż pozostałe koncerty Siesta Festival. To od początku przemyślane intymne spotkania z fado i jego wykonawcą. To kolacje z przyjaciółmi w możliwie ścisłym gronie. To próba odtworzenia naturalnej atmosfery lizbońskiej piwnicy dla kilkudziesięciu gości wsłuchanych w magiczny śpiew kelnerki czy sommeliera obdarzonych niespotykanie uduchowionym głosem i siłą interpretacji. I tak też będzie tym razem. Na dwóch wieczorach wystąpi (po raz pierwszy w naszym kraju) Helder Moutinho.

Helder Moutinho jest jednym z niewielu fadistów, którzy nie bazują tylko na utworach innych, ale zaopatruje ich w swoje własne i wielokrotnie w cudowny sposób sam je przedstawia publiczności. W tym roku 25 i 26 kwietnia szczęśliwcy będą mogli na wyciągnięcie ręki, przy jednym niemalże stoliku wchłonąć talent Heldera, zatopić się w jego świat fado, w jego własny świat…

Festiwal zakończy się afrykańską fiestą w Klubie Parlament w Gdańsku. Siestowo-fiestowa scena klubu, która była już we władaniu Yamiego, Bongi, Blicka Bassy, Fatoumaty Diawara, 26 kwietnia wejdzie we władania pani o dźwięcznym nazwisku Charlotte Dipanda.

Charlotte Dipanda to młoda i ciągle obiecująca mieszkanka najbardziej rozśpiewanego kraju Afryki, Kamerunu. Ma już na swym koncie płyty, międzynarodową karierę rozpoczynaną oczywiście z Paryża, wspólne występy i nagrania z tak znanymi w muzykami jak etatowy basista Siesty Richard Bona czy wspomniany i podziwiany na festiwalu Blick Bassy. W Klubie Parlament Charlotta Dipanda roztańczy, rozrusza, rozgrzeje do czerwoności polską publiczność po raz pierwszy 26 kwietnia.

Lista wykonawców Siesta Festival 2015 zapowiada się bardzo interesująco, a już wkrótce organizatorzy przedstawią ostatniego artystę tegorocznej edycji festiwalu, wielką postać sceny world music, już wkrótce…

Siesta Festival 2015
Od 24 do 26 kwietnia 2015 roku
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Klub Parlament
Gdańsk

Dodaj komentarz