• 2015-01-29

Projekt Łazienki koło morza

Wystawa pokonkursowa Projekt Łazienki – Gdynia 2014 to prezentacja projektów na nową toaletę publiczną dla Miasta Gdynia, która stanie przy Bulwarze Nadmorskim.

Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk, projekt (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Ostrowski i Karol Sabalczyk, projekt (źródło: materiały prasowe)

XVI edycja konkursu organizowana przez Miasto Gdynia i Sanitec Koło miała na celu wyłonienie najlepszego projektu koncepcyjnego na miejską toaletę publiczną przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni.

Na wystawie Projekt Łazienki – Gdynia 2014 będzie można zobaczyć prawie 40 prac wyłonionych podczas zeszłorocznej edycji konkursu. Zgłoszone projekty reprezentowały różne nurty architektoniczne – od nowoczesnych, przeszkolonych pawilonów poprzez obiekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu czy jednostek pływających. W wielu projektach przewidziano także miejsce do krótkiego odpoczynku i stojaki rowerowe. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki.

Konkurs Sanitec Koło na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

Wcześniejsze tematy konkursu związane były m.in. z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy czy teren nad Wisłą w Warszawie. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Toaleta nad Wisłą w Warszawie, która zdobyła Grand Prix 2010 jest już zrealizowana i zostanie oddany do użytku wiosną 2014 roku. Centrum Designu Gdynia jest współorganizatorem konkursu.

Wystawa pokonkursowa Projekt Łazienki – Gdynia 2014
Wernisaż: 29 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 30 stycznia do 15 lutego 2015 roku
Galeria Centrum Designu Gdynia
Centrum Konferencyjne PPNT Gdynia

Dodaj komentarz