• 2015-01-29

Niech żyje wojna!!! studentów aktorstwa

21-26 lutego w PWST w Krakowie można znów zobaczyć dyplomowy spektakl studentów IV r. WA Niech żyje wojna!!! Pawła Demirskiego w reż. Remigiusza Brzyka.

„Niech żyje wojna!!!”, reż. Remigiusz Brzyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Niech żyje wojna!!!”, reż. Remigiusz Brzyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją do napisania tego tekstu był serial zrealizowany na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego Czterej pancerni i pies, wyprodukowany przez Telewizję Polską prawie 50 lat temu. Autor jednak nie dokonał teatralnej adaptacji popularnego tematu, lecz stworzył całkowicie nowy obraz wojny będący przeciwieństwem tego, jak wojnę pokazywał serial o pancerniakach. To sztuka przeciwko – przeciwko propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków, przeciwko zawłaszczaniu historii. A nawet przeciwko współczesnym filmom wojennym, które idealizują wojnę, ukazują ją jako zabawę lub grę komputerową.

Ważne jest ukazanie tego, czego w oficjalnej historii nie można znaleźć, co zostało zapomniane lub świadomie odrzucone. By jednak móc to ocalić. Intencją twórców nie jest wyśmiewanie się z bohaterów, lecz ukazanie ich losów wplątanych w tryby historii i przez nią manipulowanych. Chociaż twórcy nie chcą z nich szydzić ani się wyśmiewać, to jednak bohaterowie będą w widzach wzbudzać śmiech.

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego – Niech żyje wojna!!!
Tekst: Paweł Demirski
Reżyseria i scenografia: Remigiusz Brzyk
Występują: Monika Frajczyk, Anna Jarosik-Trawińska, Magdalena Jaworska, Roksana Lewak, Monika Roszko, Bartosz Buława, Karol Kossakowski, Bartłomiej Kwiatkowski, Maciej Sajur oraz studenci III r. WA: Bartłomiej Cabaj, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak i II r. WA: Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski
Premiera: 12 stycznia 2015 r.
Najbliższe spektakle: 21–26 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Dodaj komentarz