Jerzy Nowosielski z Notatkami w piątej odsłonie

Od 3 lutego w krakowskiej Galerii Starmach będzie można oglądać wystawę prac Jerzego Nowosielskiego pt. Teatr Lalek. Notatki – część piąta.

Autor pracy: Jerzy Nowosielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Jerzy Nowosielski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Nowosielski urodzony w 1923 i zmarły w 2011 roku w Krakowie. Studia rozpoczął w czasie okupacji hitlerowskiej w Kunstgewerbeschule, potem kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1945–1947. Od 1945–1949 członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 roku członek i założyciel Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. W latach 1957–1962 był pedagogiem w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie od 1962 r. w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1976 uzyskał tytuł profesora. Uczestniczył w blisko 100 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych i cerkwi w Białym Borze. Jest także laureatem nagród państwowych i prestiżowych wyróżnień środowisk artystycznych. Jego prace znajdują się we wszystkich ważniejszych kolekcjach muzealnych sztuki współczesnej w Polsce, jak również w wielu zbiorach prywatnych na całym świecie.

2015 rok. Galeria Starmach rozpoczyna piątą już z kolei wystawą z cyklu Notatki, prezentującą nie pokazywane wcześniej prace na papierze Jerzego Nowosielskiego. Tym razem zobaczymy prace z lat pięćdziesiątych z okresu łódzkiego, kiedy to Nowosielski współpracował z teatrami lalek tworząc projekty scenograficzne jak i lalkowe do spektakli dla dzieci. Na szkicach ołówkowych, gwaszach i akwarelach zobaczymy głównie projekty do dwóch spektakli dla Teatru Lalek Pinokio w Łodzi: Przygód Misia Łazęgi Giennadija Matwiejewa w reżyserii Marty Janic z 1950 roku oraz do Krzesiwa Hansa Christiana Andersena w reżyserii Hanny Januszewskiej z 1958 roku.

Oryginalny, bajkowy charakter tych prac spowodował, że na wystawie znajdą się nie tylko same projekty artysty, jak to było wcześniej w przypadku Notatek, ale również rzeczywista, wykonana specjalnie na wystawę, scenografia oraz lalki do Krzesiwa Hansa Christiana Andersena, wystawianego w 1958 roku w Teatrze Lalek Pinokio w Łodzi. Autorami wszystkich lalek jak i dekoracji scenograficznej oraz oświetlenia jest zespół pracowników Teatru Groteska w Krakowie.

Towarzyszący wystawie katalog Jerzy Nowosielski. Teatr lalek. Notatki – część piąta, zawiera materiał ilustracyjny i teksty.

Kurator wystawy: Andrzej Szczepaniak
Pomysł wystawy: Andrzej Starmach
Redakcja katalogu: Dobromiła Błaszczyk, Andrzej Szczepaniak

Jerzy Nowosielski, Teatr Lalek. Notatki – część piąta
Wernisaż: 3 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 2 kwietnia 2015 roku
Galeria Starmach
ul. Węgierska 5
Kraków

Dodaj komentarz