• 2015-01-29

Gilles Elie Cohen. Rock o’clock

Od 6 marca w warszawskiej Galerii Obserwacja będzie można oglądać wystawę fotografii Gilles Elie Cohen’a zatytułowaną Rock o’clock.

Fot. Gilles Elie Cohen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Gilles Elie Cohen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa fotografii zamieszkałego w Amsterdamie artysty jest efektem współpracy warszawskiej galerii Obserwacja z holenderskim kolektywem kuratorskim AiArt (Sebastian Rypson, Nahuel Blaton). Nieprezentowane dotąd w Polsce prace artysty to seria pełnych temperamentu fotografii nawiązujących do tajemniczej paryskiej subkultury w latach 80′tych. Ciekawie skomponowana dokumentacja fotograficzna skupia się na dwóch mieszanych rasowo gangach młodzieżowych, pasjonatów amerykańskiej mody i muzyki z lat 50-tych, tworzących swoją własną definicję miejskiego szyku.

Wystawa konfrontuje eksplozywną naturę ulicznych gangów z gestami młodzieńczych uczuć. Opętanie modą i stylem lat 50′tych miesza się tu z upojeniem ekstazą muzyczną.

Gilles Elie Cohen – urodzony w 1945 roku w Tunezji. Fotograf, dziennikarz, producent pracujący i mieszkający na stałe w Amsterdamie. Po przeprowadzce do Paryża w 1963 roku rozpoczyna pracę jako niezależny fotograf prasowy dla takich agencji jak Gamma, Sygma, Sipa, Viva, Magpress international. W 1998 roku odbiera nagrodę za najlepszy scenariusz o Paryżu- Paris-La Fourche.

Koordynacją wystawy zajmują się:

  • Waldemar Zdrojewski, twórca galerii Obserwacja, kurator wielu wystaw oraz wykładowca fotografii w Labolatorium Reportażu oraz na studiach Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  • Marta Syrzystie, koordynator projektów artystycznych, współpracowała z takimi instytucjami jak Galeria Leto, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Fundacja Katarzyny Kozyry oraz Muzeum Neonów. Obecnie związana z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Gilles Elie Cohen, Rock o’clock
Wystawę będzie można oglądać od 6 marca do 14 kwietnia 2015 roku
Galeria Obserwacja w Warszawie

Dodaj komentarz