Uniwersytecka Aula w gdańskiej Wielkiej Zbrojowni

Od 29 stycznia na Dużej Auli Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku można oglądać wystawę pt. Aula w ramach której swoje prace zaprezentują pracownicy Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wystawa „Aula”, Wielka Zbrojownia w Gdańsku, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Aula”, Wielka Zbrojownia w Gdańsku, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych wyrósł z tradycji założonej w 1919 r. Poznańskiej Szkoły Zdobniczej, w której to szkole rzeźba była głównym kierunkiem kształcenia. Po wojnie, dzięki takim pedagogom jak profesorowie: Jacek Puget, Bazyli Wójtowicz, Magdalena Więcek-Wnukowa oraz Józef Kopczyński. Wydział wykształcił elitę polskiej rzeźby – praktyków i nową kadrę pedagogów, rozwijających myślenie o sztuce w kontekście rzeźby w sposób wyjątkowy – w wymiarze międzynarodowym.

Od roku 2005 skala obszaru działań artystycznych na Wydziale rozrosła się do tego stopnia, iż wprowadzono nową nazwę, uwzględniającą aktywności twórcze obecne w Uczelni. Nadal funkcjonują pracownie, działające w klasycznym obszarze rzeźby, obejmujące przede wszystkim studia z natury, różne techniki rzeźbiarskie od pełnej rzeźby, poprzez relief, aż po medalierstwo, a także pracę w podstawowych materiałach rzeźbiarskich (gips, metal, drewno, kamień, ceramika, żywice) oraz technologie odlewu na mułek, na wosk tracony, pracę z narzutu, a w obrębie ceramiki pełną skalę technologii od formowania, odlewania, po szkliwienie, uwzględniając techniki eksperymentalne. Jednocześnie rozwijają się pracownie, penetrujące nowe obszary działań przestrzennych i myślenia rzeźbiarskiego. Są to pracownie, operujące nowymi tworzywami i technikami (np. cyfrowymi), jak również działania performatywne, efemeryczne i interdyscyplinarne, anektujące wartości dotychczasowo przypisywane innym dziedzinom sztuki, tj. malarstwo,tkanina, teatr, film, fotografia z holografią włącznie.

Do ostatnich osiągnięć Wydziału można zaliczyć udział w wystawach o randze międzynarodowej, przyznanie doktoratu Honoris Causa prof. Jozefowi Jankovicowi, organizacja Międzynarodowego Biennale Studenckiego Małej Formy Rzeźbiarskie. Istotna jest również współpraca z innymi uczelniami i instytucjami kulturalnymi oraz ośrodkami naukowymi z Europy jak również z Azji.

Wydział planuje zintensyfikowanie działań w obszarach obecnej aktywności, rozwój parku technologicznego i przestrzeni do pracy. Rozbudowa potencjału kadry naukowej i elastyczność w pracy pedagogicznej mają na celu uatrakcyjnienie oferty kształcenia, kontynuację tradycji wysokiego poziomu artystycznego i uczynienie Wydziału interesującym miejscem dla współczesnego, otwartego na świat artysty.

Dziekan Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych, dr hab. Karolina Komasa prof.ndzw. UAP

W wystawie udział biorą: Janusz Bałdyga, Andrzej Banachowicz, Robert Bartel, Marcin Berdyszak, Jarosław Bogucki, Marta Bosowska, Sławomir Brzoska, Tomasz Drewicz, Paweł Flieger, Rafał Górczyński, Łukasz Gruszczyński, Jacek Jagielski, Paweł Kiełpiński, Karolina Komasa, Wiesław Koronowski, Rafał Kotwis, Sławomir Kuszczak, Danuta Mączak, Igor Mikoda, Wiesław Napierała, Józef Petruk, Kazimierz Raba,Marcin Radziejewski, Dawid Szafrański, Wojciech Tężycki, Michał Wielopolski, Szymon Zwoliński

Organizator: Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku

Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Wernisaż: 29 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Duża Aula Wielkiej Zbrojowni ASP w Gdańsku
ul. Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej)
Gdańsk

Dodaj komentarz