• 2015-01-28

Żona policjanta – opowieść o niespełnionych ambicjach zawodowych

28 stycznia o godz. 11.00 w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się pokaz filmu Żona policjanta Philipa Gröninga. Niemiecki dramat został wyróżniony w 2013 roku Nagrodą Specjalną Jury na MFF w Wenecji.

„Żona policjanta", reż. Philip Gröning (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żona policjanta", reż. Philip Gröning (źródło: materiały prasowe organizatora)

Młode małżeństwo, na pierwszy rzut oka bardzo szczęśliwe. Ona realizuje się jako matka, ucząc malutką Klarę, jak działa świat. Uśmiechnięty mąż pracuje w policji. Jednak za drzwiami ich domu rzeczywistość nie jest już taka kolorowa. Gnębiony przez niespełnione aspiracje mężczyzna zaczyna znęcać się nad żoną.

Wkrótce jedyną barwną rzeczą w ich życiu są jej siniaki. Nie rozstaną się – wprawdzie dzieli ich agresja, ale trzyma razem kompulsywna miłość: do siebie i do dziecka. Gröning stworzył film o gigantycznej emocjonalnej sile rażenia. Zdając sobie z tego sprawę, zdecydował się na przemyślany formalny zabieg: podzielił opowieść na rozdziały o różnej długości, raz kilkunastominutowe, kiedy indziej kilkusekundowe.

Czarne, ponumerowane plansze działają jak filtr, tylko trochę łagodzący cios, jaki zadaje widzowi przedstawiona historia. Żona policjanta to film, z którym trudno się związać. Choć jest bolesny, może zmienić życie.

Żona policjanta
Reżyseria: Philip Gröning
Obsada: Alexandra Finder, David Zimmerschied, Pia Kleemann, Chiara Kleemann
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
28 stycznia 2015 roku
Kino Muranów w Warszawie

Dodaj komentarz