Wojna na Kaszubach – promocja książki w DSH

30 stycznia w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się promocja książki pt. Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków opracowanej przez Rolanda Borchersa i Katarzynę Madoń-Mitzner.

Promocja książki „Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków”, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Promocja książki „Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków”, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książka jest efektem polsko-niemieckich projektów Ośrodka KARTA, Domu Spotkań z Historią i Freie Universität Berlin o dwudziestowiecznej historii Kaszub. Autorzy dokumentują losy mieszkańców tego regionu, posługując się metodą oral history (historii mówionej).

Kaszuby były przez całe stulecia regionem wieloetnicznym, zamieszkiwanym przez Polaków, Niemców, Kaszubów i Żydów. W książce utrwalone zostały opowieści ludzi pamiętających jeszcze tę wieloetniczność, będącą częścią ich świata, który radykalnie zmienił się w wyniku II wojny światowej. Spośród wielu relacji (nagrywanych w minionym dziesięcioleciu) wybrano wspomnienia 53 osób: Niemców i Polaków, w tym kilku osób o silnej tożsamości kaszubskiej. Do publikacji dołączono płytę DVD, która zawiera obszerne fragmenty relacji ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej. Książka zawiera wprowadzenie historyczne prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego.

Gośćmi spotkania będą współautorzy książki: Katarzyna Madoń-Mitzner (redaktor i praktyk historii mówionej, DSH), Roland Borchers (niemiecki historyk z Freie Universität Berlin) oraz dr Piotr Filipkowski (socjolog z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN).

Fragmenty wspomnień czytać będą: Agata Sasinowska i Andrzej Deskur.

Prowadzenie: Dominik Czapigo (Ośrodek KARTA).

Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków
Promocja odbędzie się 30 stycznia 2015 roku o godzinie 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz