Poker z pomocą potrzebującym

Niedawno zakończyła się organizowana po raz czwarty gala charytatywna Quintessentially Foundation Poker Night, gdzie, jak co roku, celem nie była sama zabawa i wygrane, ale pomoc potrzebującym. Odbywająca się w hotelu Savoy w Londynie gala tradycyjnie przyciągnęła wiele znanych osobistości i najlepszych pokerzystów.

Lee Jones (źródło: materiały prasowe)

Lee Jones (źródło: materiały prasowe)

Na organizowanej przez fundację Quintessentially Foundation imprezie pod partonatem Pokerstars celem nie były jednak wygrane, a zebranie środków na cele charytatywne. Tegorocznym głównym partnerem była organizacja Right To Play (RTP), zajmująca się pomocą najbardziej potrzebującym dzieciom w Afryce, zapewniając im miejsca do zabawy i edukację od najwcześniejszych lat.

Na specjalne zaproszenie w progach Savoy zawitał pochodzący z plemienia Tutsi Pontien Ugirumurera, który jako 14-latek stracił niemal całą rodzinę w wyniku ludobójstwa w Rwandzie.

Chociaż po 20 latach od tamtych wydarzeń ojczyzna Pontiena jest nie do poznania, to nadal potrzebna jest pomoc, zwłaszcza w innych regionach kontynentu dotkniętych obecnie najgorszymi konfliktami.

Na świecie są takie miejsca, gdzie dzieci nie mają zupełnie żadnego miejsca do zabawy, takie jak obozy dla uchodźców i zrujnowane wojnami miasta w Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji. Dla nas sport i zabawa są narzędziami do tego, żeby uczyć dzieci jak dbać o siebie nawzajem i pozostać bezpiecznym nawet w sytuacji konfliktu, wyjaśniła szefowa organizacji RTP Meryl Davies.

Po ustaniu ludobójstwa, Pontien opuścił swoją zrunjowaną wioskę, przeprowadzając się do stolicy Kigali, gdzie uzyskał kwalifikacje uprawniające go do wykonywania zawodu nauczyciela.

Po pewnym czasie został zaproszony do udziału grupie charytatywnej RTP, wracając w swoje dawne strony jako instruktor pracujący z okolicznymi dziećmi i młodzieżą.

Celem gali było zebranie środków na szkolenie i wysyłanie jak największej liczby instruktorów do najbardziej potrzebujących społeczności. Przez cały wieczór zgromadzono pokaźną kwotę £195,000, z której część trafiła także do organizacji Place2Be i Greenhouse.

Atmosfera sprzyjała hojnym datkom, a przybyli na galę goście zastali znakomicie udekorowaną salę balową z dziesiątkami stołów do gry. Wśród zaproszonych pojawili się znani pokerzyści, ale także sportowcy, miejscowe gwiazdy i inni.

Poker zbliża ludzi do siebie, to gra towarzyska. Każdy stara się rywalizować, są tu też profesjonaliści, ale atmosfera jest naprawdę przyjazna, powiedział prezes Quintessentially Foundation Ben Elliott, prywatnie siostrzeniec angielskiej Kamili, księżnej Kornwalii. Naszym celem jest stworzenie niesamowitego wydarzenia, takiego jak to, które zorganizowaliśmy razem z PokerStars. Chcemy zachęcić wszystkich do udziału poprzez świetną zabawę i stworzyć najlepszy charytatywny turniej pokera w Wielkiej Brytanii, dodał.

Chyba nikt nie mógł powiedzieć, że opuścił hotel Savoy ze spuszczoną głową, bez względu na to, ile żetonów zostawił na stole w trakcie rozgrywki. Galowe stroje w połączeniu z dekoracjami i oświetleniem sali balowej przywodziły na myśl luksusowe kasyna w filmów z serii o Jamesie Bondzie.

Wśród obecnych na gali był także złoty medalista letnich Commonwealth Games w gimnastyce artystycznej i ambasador RTP Dan Keatings. Jak powiedział, zmierzenie się z profesjonalistami przy stole nie było łatwym zadaniem.

Czasem w weekendy grywam w pokera z przyjaciółmi, ale nigdy nie brałem udziału w takiej uroczystości. Z początku brała mnie trema, zwłaszcza przy tak licznym udziale profesjonalnych graczy. Starałem się wyczytać coś z ich zachowania w trakcie gry, ale ani razu mi się nie udało, powiedział z uśmiechem.

Wśród grona profesjonalistów byli także członkowie Team PokerStars, Jake Cody, Fatima Moreira de Melo, Leo Margets, Bertrand Grospellier oraz bracia Matthias i Christophe De Meulder.

Na znak solidarności z RTP, każdy z nich przez kolejny rok będzie występować w turniejach ze specjalnymi opaskami z logo fundacji.

Co więcej, właściciel marki PokerStars, Rational Group, podjął decyzję o rozpoczęciu współpracy z fundacją RTP. Dzięki temu możliwe będzie udzielenie pomocy jeszcze większej liczbie potrzebujących, z czego bardzo cieszy się szefowa organizacji.

Nasze partnerstwo z Rational Group diametralnie zmienia naszą sytuację, daje nam możliwość wyszkolenia jeszcze większej liczby instruktorów. To oni uczą dzieci zabaw, żeby myć ręce, chronić się w trakcie snu siatkami na komary w miejscach, gdzie obecna jest malaria. Ratujemy w ten sposób czyjeś życie, a pomoc Rational Group bardzo nam w tym pomaga, dodała Davies.

Chociaż tegoroczna gala Quintessentially Foundation Poker Night przeszła już do historii, to efekt pozostanie długotrwały, pomagając tym najbardziej potrzebującym. Za rok kolejna gala, a nie jest chyba tajemnicą, że każdemu marzy się pobicie rekordu zgromadzonych datków z poprzedniego roku.

Dodaj komentarz