Po prawdże to piękny sztatek beł…

Wystawa Po prawdże to piękny sztatek beł… pokazywana na początku roku 2014 w Gdańskiej Galerii Miejskiej, zostanie 29 stycznia otwarta w Domu Güntera Grassa w Lubece. Wystawa zainspirowana katastrofą statku Wilhelm Gustloff prezentuje prace artystów z Polski, Rosji, Niemiec i Szwecji.

Jonas Dahm, „Underwater" (źródło: materiały prasowe)

Jonas Dahm, „Underwater" (źródło: materiały prasowe)

Miejsca zatopienia podczas II Wojny Światowej tego i innych statków, na których znajdowało się tysiące uciekinierów, mają dzisiaj status mogił wojennych leżących głęboko na dnie morza. Ich losy są jednak w różnych krajach w bardzo niejednolity sposób oceniane i postrzegane. Prace Magnusa Peterssona, Jonasa Dahma, Jörga Herolda, Evgeniego Umanskiego, Anny Steller i Huberta Czerepoka pokazują różnorodne artystyczne spojrzenia na tą cześć tragicznej historii Europy z punktu widzenia państw sąsiadujących z Morzem Bałtyckim. Stworzona przez kuratorów: Iwonę Bigos i Martina Schibli wystawa jest również próbą wypracowania w szerszym kontekście nowej perspektywy dla wspólnej przyszłości tej części Europy.

Nowa odsłona wystawy, poszerzona o część kuratorską Tatjany Dübbel i Jörga-Philippa Thomsy, poświęcona jest historii powstania wydanej w 2002 roku noweli Güntera Grassa Idąc rakiem, której motywem przewodnim jest katastrofa statku Wilhelm Gustloff. Ukazuje ona wybrane motywy z wcześniejszych utworów autora, nawiązujące do tej tragedii oraz wyjaśnia historię powstania tej noweli. Oryginalny manuskrypt noweli w różnych fazach jej powstania oraz zbiór rozmaitych materiałów badawczych pozwalają zobaczyć w jaki sposób powstaje dzieło literackie od idei początkowej do jego wydania. A przytoczone krytyczne recenzje książki z Niemiec, Polski, Rosji czy Szwecji ukazują w jaki sposób Idąc rakiem zostało przyjęte i jest przyjmowane w różnych krajach.

Podczas wernisażu wystawy, który odbędzie się 29 stycznia, odbędzie się również performance Anny Steller z muzyką na żywo autorstwa Olo Walickiego.

Po prawdże to piękny sztatek beł…wystawa zainspirowana nowelą Güntera Grassa Idąc rakiem
Wernisaż: 29 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Kościół Św. Jakuba oraz Dom Günter Grassa w Lubece
Wystawa czynna do 27 września 2015 roku

Dodaj komentarz