• 2015-01-28

Kinopera – koncerty na dużym ekranie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Od 6 lutego o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystartuje nowy projekt Kinopera. Pomysł Kinopery został zainspirowany licznymi retransmisjami The Metropolitan Opery, gdzie widzowie za pośrednictwem ekranu mogą uczestniczyć w największych wydarzeniach artystycznych świata, bez konieczności ruszania się z foteli sal lokalnych filharmonii.

Ernst van Tiel, fot. Lucyna Lewandowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ernst van Tiel, fot. Lucyna Lewandowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszą okazję do spotkania z nową formułą, melomani będą mieli okazję już 6 lutego. W pierwszej części koncertu widzowie usłyszą I Koncert skrzypcowy D-dur Op. 19 jednego z najwybitniejszych, najpopularniejszych i najczęściej nagrywanych kompozytorów XX w. Siergieja Prokofiewa. W roli solistki usłyszymy absolwentkę Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatkę konkursów i wielokrotną stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Karolinę Piątkowską-Nowicką.

Artystka występuje z recitalami solowymi oraz kameralnymi w Polsce, a także w innych krajach Europy. Przez cztery lata pełniła funkcję koncertmistrza Państwowej Orkiestry Kameralnej Sinfonia Baltica w Słupsku ,oraz drugiego koncertmistrza w Orkiestrze Kameralnej Hanseatica. Od 2004 roku jest asystentem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a od października 2006 prowadzącą grupę skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od niespełna dziesięciu lat współtworzy zespół NeoQuartet, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

Drugie dzieło, które zostanie wykonane na żywo przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi Dyrektor Artystyczny Orkiestry Ernst van Tiel to V Symfonia d-moll op.47 Dmitrija Szostakowicza.

Po prezentacji pierwszej części koncertu, melomani będą mieli unikalną możliwość wysłuchania najsłynniejszej i najczęściej wykonywanej symfonii na świecie – V Symfonii L. van Beethovena w interpretacji Filharmonikow Berlińskich, pod batutą jednego z największych dyrygentów XX wieku, Claudio Abbado.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w ramach cyklu Kinopera, po lutowym koncercie czekają słuchaczy jeszcze dwa spotkania: 3 marca i 4 kwietnia, podczas których zostaną zaprezentowane: Pasja św. Mateusza w retransmisji z Filharmonii Berlińskiej, w realizacji Petera Sellarsa oraz Carmen G. Bizeta wprost ze słynnej The Royal Opera House.

Kinopera
6 lutego 2015 roku
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Dodaj komentarz