• 2015-01-28

Dni bułgarskiego kina w Łodzi

30 stycznia o godz. 18.00  w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Długa droga do domu w reżyserii Borjany Punczewy. Film jest wyświetlany w ramach Dni bułgarskiego kina, a ściślej określając, Jubileuszowego Święta Stulecia Bułgarskiego Kina.

„Długa droga”, reż. Borjana Punczewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Długa droga”, reż. Borjana Punczewa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok 1915 jest uznawany za początek bułgarskiego kina. Wtedy został wyświetlony pierwszy film bułgarski Българан е галант (The Bulgarian Is Gallant), którego realizatorem był Wasil Gendow. Z okazji 100-lecia kina bułgarskiego organizatorzy zapraszają na pokazy dwóch ciekawych filmów. Po seansach odbędą się spotkania z reżyserami, Iwanem Niczewem i Borjaną Punczewą.

Długa droga do domu to opowieść o miłości dziecka do rodziców. W 1993 roku matka zostawiła swojego maleńkiego syna, Iliję, do adopcji w domu dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Scena przekazania dziecka została nakręcona na taśmie filmowej. 20 lat później młody Ilija, obywatel Francji, wraca do Bułgarii, by spotkać biologiczną matkę i swoje rodzeństwo.

Dni bułgarskiego kina. Pokaz filmu Długa droga do domu
Reżyseria: Borjana Punczewa
30 stycznia 2015 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz