• 2015-01-27

World Press Photo po raz czwarty w toruńskim CSW

Od 24 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę pt. World Press Photo 2014. Tegoroczna edycja prezentuje przeszło 130 zdjęć obrazujących najważniejsze wydarzenia 2013 roku, nagrodzonych w 8 różnych kategoriach przez międzynarodowe jury, które dokonało selekcji spośród 98671 fotografii nadesłanych przez 5754 fotografów z całego świata.

Taslima Akhter, Bangladesh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taslima Akhter, Bangladesh (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach, takich jak: Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współczesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Wyniki zostały ogłoszone 14 lutego 2014 roku.

Za najlepszą pracę, czyli Zdjęcie Roku, jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John’a Stanmeyer’a, przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti, unoszących w górę telefony komórkowe w celu uchwycenia taniego sygnału sieci z sąsiedniej Somalii. Fotografia w subtelny sposób ukazuje problem, jakim we współczesnym świecie jest konieczność migracji.

World Press Photo to najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej na świecie. Organizowana od 1955 roku, cieszy się corocznie wśród publiczności wielką popularnością. Konkurs obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i serie, rozpatrywane w konkretnych kategoriach. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca następnego roku podróż po całym świecie. Wysoki poziom artystyczny konkursu przyciąga nie tylko środowisko dziennikarzy i artystów, ale również osoby na co dzień nie związane z fotografią.

W tym roku wśród nagrodzonych nie zabrakło także polskich fotografów – jest wśród nich także Kacper Kowalski, który w nagrodzonym reportażu, wykonanym podczas lotu paralotnią, uchwycił, jak ścieki przemysłowe z elektrowni, produkty uboczne z kopalni i emisje z fabryk chemicznych przenikają do polskiego krajobrazu.

World Press Photo 2014
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 13 lutego 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz