• 2015-01-27

Wielcy Dyrygenci w gdańskiej filharmonii

20 i 27 lutego o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędą się koncerty tematyczne pod hasłem Wielcy Dyrygenci. Koncerty 20 i 27 lutego poprowadzą odpowiednio Marek Pijarowski oraz Gruzin George Tchitchinadze. Wystąpią także wybitni soliści z Polski i zagranicy.

George Tchitchinadze wystąpi w gdańskiej filharmonii (źródło: materiały prasowe organizatora)

George Tchitchinadze wystąpi w gdańskiej filharmonii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze ze spotkań z cyklu Wielcy Dyrygenci zaplanowano na 20 lutego. Marek Pijarowski, który poprowadzi wtedy Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej jest dyrygentem symfonicznym z ponad 40-letnim stażem. Jako dyrygent regularnie występuje w kraju oraz poza jego granicami. Osiągnął status stałego gościnnego dyrygenta Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Dużo koncertował w Polsce i na świecie. Filharmonią Narodową dyrygował w Niemczech, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – w Hiszpanii i Francji, Sinfonią Varsovia – w Hiszpanii, Filharmonią Krakowską we Francji.

U jego boku przed pomorską publicznością zaprezentuje się jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, alt – Jadwiga Rappe. Artystka występowała wielokrotnie w prestiżowych salach koncertowych i teatrach operowych na całym świecie. Dysponuje olbrzymim i bardzo zróżnicowanym repertuarem, głównie oratoryjnym i pieśniarskim, sięgającym od muzyki baroku do współczesnej. Posiada również w repertuarze partie operowe, których zakres stale rozszerza.

Podczas koncertu 27 lutego melomani będą mieli szansę wysłuchać kompozycji W. A. Mozarta i A.  Brucknera pod batutą George Tchitchinadze. Tchitchinadze jest jednym z najsłynniejszych artystów gruzińskich. Karierę dyrygenta operowego rozpoczynał, prowadząc koncert galowy Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tibilisi. W 2001 roku był Dyrektorem Muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Saga (Japonia), gdzie poprowadził słynną Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu.

W roku 2004 z tą samą orkiestrą odbył tournée po Japonii, dając czterdzieści pięć koncertów. Maestro Tchitchinadze prowadził m.in. orkiestrę Sinfonia Varsovia. Ostatnio współpracował z Radio Philharmonic Orchestra Holland. Obecnie Tchitchinadze cieszy się uznaniem publiczności jako błyskotliwy, obdarzony charyzmą muzyk potrafiący znakomicie porozumiewać się z innymi artystami w procesie twórczym. Artysta opisywany przez krytyków jako dynamiczny i obdarzonego wielkim temperamentem.

Koncert z cyklu Wielcy Dyrygenci
20 i 27 lutego 2015 roku
Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Dodaj komentarz