Robert Jankowski pośród pejzaży i martwych natur

Od 29 stycznia w łódzkiej Galerii Willa będzie można oglądać wystawę prac Roberta Jankowskiego pt. Pejzaże i martwe natury.

Robert Jankowski, „Martwa natura z ikoną i skrzypcami”, 2003-2013, olej na płótnie, 82 x 70 cm, fot. Tomasz Matczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Jankowski, „Martwa natura z ikoną i skrzypcami”, 2003-2013, olej na płótnie, 82 x 70 cm, fot. Tomasz Matczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdaniem Andrzeja Łobodzińskiego twórczość Roberta Jankowskiego można podzielić na dwa okresy: jeden, związany jest z pobytem w Łodzi, a drugi, w Kazimierzowie.

W pierwszym okresie przeważają martwe natury i portrety. Rzuca się w oczy bardzo gruba faktura (…) Te osady farby, to ślad uporczywych i długotrwałych poszukiwań najlepszych relacji zachodzących między elementami obrazu. W efekcie, obraz widziany z bliska, działa na widza swoją chropowatością, w której motyw obrazu niemal się zatraca, wyłania się on dopiero wyraźniej oglądany z większej odległości. Wypukłe grudki farby pokrywającej płótno tworzą strukturę wrażliwą na światło, przez co kolor obrazu nabiera migotliwości zmienia się, do pewnego stopnia, wraz ze zmianą kąta padania światła, bądź kąta oglądania utworu. Utwór staje się nie tylko malarskim obrazem rzeczywistości, ale sam jest rzeczą, materialnym przedmiotem objawiającym różne aspekty fizyczności świata. Obrazy Roberta Jankowskiego z tego okresu są dzikie i piękne, surowe i wyrafinowane (…)

Drugi okres twórczości Roberta Jankowskiego zaczyna się w Kazimierzowie i trwa do chwili obecnej. Zmiana miejsca i warunków tworzenia spowodowały zmiany w malarstwie. Teraz przeważają pejzaże i kwiaty. W plenerze trzeba malować szybciej. Nie można już tygodniami tkwić wobec jednego motywu i dolepiać, do już istniejących, co raz to nowe grudki farby. Wszystko zmienia się nieustannie: zmienia się oświetlenie motywu w ciągu dnia, z godziny na godzinę, zmieniają się sezony – wiosna, lato, jesień, zima – na wsi widać to wyraźniej niż w dużym mieście. Zmienia się to, co na ziemi i to, co w ziemi (…) Ta powaga rytmu kosmicznego udziela się Artyście. Maluje On teraz wschody i zachody słońca, pejzaże zimowe, próbuje uchwycić szczególny ton rozległych przestrzeni, piękno i spokój, i wyciszenie płynące z natury. Obrazy mają teraz lżejszą i jaśniejszą tonację. Inne są też teraz Jego martwe natury. Stają się one nieraz sceną przedziwnego spektaklu. Aktorami są tam zwyczajne przedmioty: kwiaty, wazony, draperie, reprodukcje portretów i aktów, ale obraz jest tak skomponowany i namalowany, że wydaje się niekiedy, jakby w obrazie zza kwiatów wyglądała obecna tam osoba, a nie jej wizerunek…

Andrzej Łobodziński, fragmenty tekstu do katalogu wystawy

Robert Jankowski (ur. 1971, Przysucha). Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 1997 roku w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera i w pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Andrzeja Kabały. W latach 1998–2009 był asystentem w Pracowni Podstaw Kompozycji prof. Lesława Miśkiewicza na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Robert Jankowski, Pejzaże i martwe natury
Wernisaż: 29 stycznia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 15 marca 2015 roku
Miejska Galeria Sztuki, Galeria Willa
ul. Wólczańska 31
Łódź

Dodaj komentarz