• 2015-01-27

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z Polą Negri w Łodzi

1 lutego o godz. 18.00 w Owoce i Warzywa w Łodzi odbędzie się pokaz filmu Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów z 1918 roku, reżyserii Eugen Illes. Był to jeden z pierwszych filmów z udziałem Poli Negri – niekwestionowanej gwiazdy kina niemego, Polki, która jako pierwsza aktorka z Europy zrobiła prawdziwą karierę w Hollywood.

„Mania. Historia pracownicy fabryki papieros0w”, reż Eugen Illes (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mania. Historia pracownicy fabryki papieros0w”, reż Eugen Illes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film uważany do niedawna za zaginiony, odnaleziono w 2006 roku u jednego z czeskich kolekcjonerów. Zrekonstruowany i zdygitalizowany w ramach projektu Nitrofilm przez Filmotekę Narodową miał swoją re-premierę w 2011 roku i był pokazywany na całym świecie.

Mania opowiada historię poruszającą historię wielkiej miłości – tytułowej Mani Walkowskiej, pracownicy fabryki papierosów do utalentowanego kompozytora Hansa. Mania zostaje wybrana na modelkę na plakat reklamowy nowej marki papierosów. U Alexa, malarza, który ma być autorem plakatu, poznaje młodego kompozytora Hansa van den Hofa.

Zakochuje się w nim z wzajemnością. Tymczasem Morelli, bogaty i wpływowy mecenas sztuki, zaintrygowany urodą modelki z plakatu, urządza wielki bal, na który zaprasza Manię. W trakcie zabawy usilnie zabiega o jej względy, jednak bezskutecznie. Mania inspiruje Hansa do napisania opery, która ma być wystawiona w berlińskiej operze. Zazdrosny Morelli, jeden z akcjonariuszy Opery Narodowej, używa swoich wpływów i dzieło Hansa, zatytułowane Mania, zostaje odrzucone.

Dziewczyna próbuje przekonać Morellego, by pomógł Hansowi. Morelli zgadza się, ale pod warunkiem, że do czasu premiery Mania zamieszka z nim i zostanie jego kochanką. Dyrektor opery Dreyer zgadza się na wystawienie opery Hansa. Kompozytor zmienia tytuł swojego dzieła na Tarantella. Na premierze miejsca w loży honorowej zajmują Mania i Morelli.

W przerwie Mania spotyka się z Hansem i próbuje wyjaśnić mu, że nadal go kocha, a z Morellim związała się tylko po to, by Hans mógł wystawić swoją operę. Kompozytor nie chce jej słuchać. Zrozpaczona Mania zamyka w garderobie tancerkę, przebiera się za nią i zajmuje jej miejsce na scenie. Zamienia również rekwizyt – atrapę rewolweru na prawdziwą broń…

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
Reżyseria: Eugen Illes
Obsada: Pola Negri,  Arthur Schroder
1 lutego 2015 roku
Owoce i warzywa w Łodzi

Dodaj komentarz