Dzieci Kwatery Ł – powojenne losy żołnierzy

29 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Dzieci Kwatery Ł, reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Jest to poruszająca opowieść  o tragicznych losach rodzin żołnierzy podziemia niepodległościowego bądź opozycji antykomunistycznej, którzy zostali zamordowani w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie w latach 1948-56.

„Dzieci Kwatery Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dzieci Kwatery Ł”, reż. Arkadiusz Gołębiewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wprowadzeniem do filmu Dzieci Kwatery Ł będzie poprzedzony projekcją krótkiego dokumenty Tropem Wyklętych. Organizatorami są Muzeum Tatrzańskie i Stowarzyszenie Scena Kultury.

Punktem wyjścia do opowieści są prowadzone prace ekshumacyjne ofiar terroru komunistycznego na warszawskich Powązkach w kwaterze Ł. Miejsce wyjątkowe, przez lata symboliczne, a od kilku miesięcy przywracające rodzinom nadzieję na odnalezienie grobu ojca, męża, brata. To miejsce przez lata wyklęte, a dzisiaj święte, jak mówi Maria Leśnikowska – jedna z bohaterek filmu Kwatera Ł.

To tu w latach 1948-56 potajemnie grzebano elitę polskiego państwa podziemnego, która została wymordowana strzałem w głowę w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Prowadzenie prac naukowych pod kierownictwem profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN sprawiło, że w Polsce, jak również w różnych środowiskach polonijnych na świecie, temat zbrodni komunistycznych odżył i stał się tematem bardzo ważnym, budzącym w rodzinach pomordowanych nadzieje na odnalezienie szczątków swoich bliskich.

Film opowiada o rodzinach osób pomordowanych. Pokazuje jak śmierć bliskich zmieniła życie rodzin jak również co rodziny przez lata robiły, aby odnaleźć miejsca pochówku swoich najbliższych i móc pielęgnować pamięć o nich.

Ważnym wątkiem filmu jest proces ekshumacji, badań DNA ofiar i ich rodzin oraz wpływ, jaki ma ten proces na odrodzenie się nadziei wśród rodzin, na odnalezienie szczątków najbliższych i na przywrócenie ich do świadomości społeczeństwa.

Pokazuje przejmujące świadectwa osób, które opowiadają o czasach zastraszania, poniżania oraz wykluczenia społecznego, odrodzenie się nadziei na normalne życie i rehabilitację najbliższych (po 1989 roku) oraz o bólu, jaki w sobie noszą rodziny – wynikającym z niemożności zapalenia znicza i położenia kwiatów w miejscu spoczynku swoich pomordowanych bliskich.

Film Dzieci Kwatery Ł, to film o przywracaniu pamięci w rodzinach, społeczeństwie, historii, ale również okazja do pokazania, że warto mieć nadzieję na to, że sprawiedliwość zawsze zwycięży, a sny stracone zostaną przywrócone.

Pokaz filmu Dzieci Kwatery Ł
Reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski
29 stycznia 2015 roku
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Dodaj komentarz