Cielesne zapisy w Aptece Sztuki

Od 5 lutego w Galerii Apteka Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Zapisane w ciele. Ekspozycja z udziałem artystek wizualnych oraz pisarek podejmuje problem znaczenia doświadczeń cielesnych, świadomości i pamięci ciała będącego naszym podstawowym medium.

„Zapisane w ciele”, Galeria Apteka Sztuki w Warszawie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zapisane w ciele”, Galeria Apteka Sztuki w Warszawie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ciało przedstawione jest tu jako palimpsest, wielowarstwowy tekst opowiadający najróżniejsze historie naszego życia. To właśnie przecięcie się dyskursów tekstu, obrazu oraz ciała staje się przedmiotem zainteresowania twórczyń biorących udział w wystawie. Pojawiają się pytania o związki pomiędzy tymi mediami, o cielesność słowa i obrazu, ale też o tekstualność i wizualność ciała.

Zapis na ciele – tajemniczy kod widoczny tylko przy pewnym oświetleniu. Gromadzą się tam doświadczenia całego życia. W pewnych miejscach palimpsest jest tak mocno zużyty, że litery są niczym z alfabetu Braille’a.

(Jeanette Winterson, Zapisane na ciele)

Artystki: Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, Julia Fiedorczuk, Magda Franczak, Urszula Kluz-Knopek, Katarzyna Zuzanna Krakowiak, Danka Milewska, Małgorzata Rejmer, Bianka Rolando

Kuratorka wystawy: Izabela Kowalczyk

Zapisane w ciele
Wernisaż: 5 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 28 lutego 2015 roku
Galeria Apteka Sztuki
al. Wyzwolenia 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz